Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio Dzieciom
Joanna Osmańska 21.05.2021

Jak uwolnić się od smartfonów? Czy jest to obecnie możliwe?

Niektórym zapewne trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez smartfona. Świat online stanowi nieodłączny element XXI wieku i ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym społeczeństwie. Niewątpliwie cyfryzacja w wielu aspektach życia jest przydatna, niemniej jednak posiada ona także stronę niekorzystną, z którą staramy sobie poradzić i bronić przed nią najmłodszych. O tym, dlaczego jest to trudne opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom prof. dr Jakub Andrzejczak, z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Cyfryzacja stale ulega zmianom, przez co rodzicom coraz trudniej jest być na bieżąco z nowinkami ze świata internetu. Ponadto, zdarza się, że są oni nieświadomi z jaką łatwością młode osoby mogą dotrzeć do pewnych treści. Wynika to m.in. z dziecięcej ciekawości, intensywnej obecności w cyfrowym świecie oraz nieumiejętności oceny zagrożenia w sposób racjonalny. – Ja myślę, że w tej chwili największą krzywdę, jaką bardzo często wyrządzamy naszym dzieciom to jest umożliwianie im docierania do treści, do których oni rozwojowo nie są przygotowani – zauważył gość audycji, Jakub Andrzejczak. 

Posłuchaj
114:04 23.04. Strefa rodzica smartfony.mp3 Jak uwolnić się od smartfonów? Czy jest to obecnie możliwe? (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_23.04.2021.

Co więcej, rozwój technologii sprawił, że przekroczyła one granice ludzkiego umysłu. Nasza aktywność w cyfrowej rzeczywistości jest ukierunkowywana różnego typu algorytmami, które na podstawie naszych działań w sieci sugerują np. kolejne filmy, strony lub profile do przejrzenia. Z tego powodu nawet twórcy pewnych przestrzeni w internecie, m.in. platform społecznościowych, tracą nierzadko nad nimi kontrolę. 

kamera nagranie vloger influencer 1200.jpg
Kariera dziecka w mediach społecznościowych. Co warto wiedzieć?

Obecnie w walce z uzależnieniem od smartfonów często stosuje się interwencję, zapominając o tym, jak ważna jest profilaktyka. Z pewnością wymagane do tego są rozwiązania prawne, lecz póki nie będą one dostatecznie rozwinięte i wdrożone, należy skupić się na tym, co możemy zrobić w danej chwili. Jak jednak zaznaczył prof. dr Jakub Andrzejczak – Kształtowanie pozytywnego, zdrowego, racjonalnego i celowego, bo to jest dla mnie kluczowe, korzystania z urządzeń cyfrowych musi rozpoczynać się od najmłodszych lat.

Dzisiejsza młodzież i dzieci żyją w dwóch światach, realnym i cyfrowym. Z uwagi na fakt, że internet tak naprawdę nie ma końca, łatwo jest się uzależnić od smartfonów, gdyż stale dostarczają użytkownikom pewnych emocji, rozrywki i zaspokajają ciekawość. W związku z tym, rodzice powinni wykazać większe zainteresowanie przestrzenią cyfrową, w której funkcjonują ich dzieci. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Mikołaj Foks  
Gość: prof. dr Jakub Andrzejczak/Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Data emisji: 23.04.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica podcasty_1200.jpg
Nowy cykl podcastów "Strefa rodzica" na podcasty.polskieradio.pl

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych