Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Gabriela Skonieczna 22.12.2015

"Święci i biesy" to książka o porządku świata

 - Chcieliśmy pokazać oś, wokół której zbudowane są wszystkie nasze polskie ludowe wierzenia. Zaczęliśmy naszą przygodę od "Bestiariusza słowiańskiego", czyli od demonologii ludowej. "Święci i biesy" to kontynuacja, bo ukazuje oś konfliktu dobro kontra zło – mówi Paweł Zych, współautor książki.
Posłuchaj
  • "Święci i biesy" niezwykła książka o ścieraniu się dobra ze złem w wierzeniach i legendach (Rozdroża kultury/Jedynka)
Czytaj także
Czytaj i słuchaj także >>
smok 1200 .jpg
Zło, szczęście i ochrona. Wieloznaczny portret smoka

Najnowsza książka Pawła Zycha i Witolda Vargasa ukazuje, jak pogańskie wierzenia i obrzędy, były adaptowane na potrzeby religii chrześcijańskiej. - Wiele dawnych wierzeń zostało zapomnianych, ale cześć zwyczajów przedchrześcijańskich została zaadoptowana po przyjęciu nowej wiary. Stało się tak z malowaniem pisanek, czy wieszaniem gałązki jodłowej. Doskonałym przykładem są także loże masońskie. Opowiadając o nich lud reinterpretował rzeczywistość przystosowując ją do świata baśni - mówi gość "Rozdroży kultury".

Autorzy książki opisują historie świętych w większości nie pochodzących z Polski i ukazują jak ich życie zostało przez legendy wplecione w lokalną rzeczywistość, opisując cuda czy wydarzenia związane z niewielkimi nawet wsiami w Polsce. Jak powstawały takie legendy? Co stało się ze zbuntowanymi aniołami, które nie spadły do piekieł, ale trafiły do wody? Jaką moc miały diabelskie głazy i czemu - mimo obietnic - nie udało się mocom piekielnym doprowadzić do zniszczenia Jasnej Góry dowiesz się słuchając audycji.

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: Paweł Zych (współautor książki "Święci i biesy" - kolejnej części polskiego legendarza, ilustrator, architekt), fragmenty książki czyta Andrzej Mastalerz

Data emisji: 21.12.2015

Godzina emisji: 20.18

gs/ag