Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 27.01.2016

Cichociemni i ich tajemnice. "Zabijali po cichu"

- Przybywali nocą i byli uczeni zabijać po cichu. Mieli przy sobie truciznę, którą mogli zażyć, by nie wpaść w ręce Gestapo. Mało kto o nich wiedział - mówi o Cichociemnych Grzegorz Hanula z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Posłuchaj
  • Kto mógł zostać Cichociemnym i jakie były ich zadania? (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Czytaj także

Rok 2016 ogłoszono rokiem Cichociemnych - polskich żołnierzy, szkolonych do zadań specjalnych i przerzucanych drogą lotniczą do okupowanego kraju, gdzie zajmowali się wywiadem, dywersją, sabotażem, działali w partyzantce. - W tym roku przypada 75. rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych do kraju, co miało miejsce w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Był to zrzut eksperymentalny, w czasie którego chodziło o to, by sprawdzić, czy takie misje mają sens - opowiada Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Serwis specjalny
wyklęci.jpg
Żołnierze wyklęci

Cichociemni znani byli z niezwykłego charakteru, nie mogli kontaktować się z rodziną ani mieć przy sobie zdjęć bliskich. Nie byli osobami tuzinkowymi i przechodzili niezwykle trudny trening. - Ten kurs był tak wymagający i ciężki, że wojska specjalne wielu krajów do dziś mają fragment tych zadań w swoim programie. Cichociemni mówili, że zaprawa fizyczna, którą przechodzili była tzw. małpim gajem, ponieważ było to szalenie trudne do przejścia i podlegali wielu rygorom - opowiada Grzegorz Hanula.

W programie mówiliśmy o tym, jak powstawała formacja Cichociemnych, czym się zajmowali, ile kobiet było w ich szeregach i jakie były ich losy po zakończeniu II wojny światowej. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Katarzyna Utracka (Muzeum Powstania Warszawskiego), Grzegorz Hanula (Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 26.01.2016

Godzina emisji: 23.14

sm/asz