Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 04.04.2016

Leszek Biały. Pionek wybija się na niezależność

- Leszek miał pomysł na swoją dzielnicę. W przeciwieństwie do przodków nie próbował jednoczyć ziem, widział siebie we współpracy z pozostałymi książętami piastowskimi - o losach syna Kazimierza II Sprawiedliwego opowiada dr Magdalena Biniaś-Szkopek.

Leszko wychowywał się w rodzinie silnych osobowości - jak podaje gość Jedynki za mistrzem Wincentym Kadłubkiem, Kazimierz II Sprawiedliwy oraz Helena Znojemska trzęśli ówczesną Polską. Po śmierci ojca w imieniu kilkuletniego Leszka władzę próbowała sprawować matka, ale silniejszy okazał się stryj Mieszko III Stary, który tytułu księcia krakowskiego nie chciał oddać małoletniemu. - W tej sytuacji to dziecko jeszcze, a później młodzieniec, był sadzany na tronie i z niego zdejmowany, kierowany niczym pionek na szachownicy. Ale jedna rzecz Leszka broni - od samego początku stara się we wszystkim brać udział, w swoim otoczeniu szukał takiego oparcia, które pozwoliłoby mu w końcu rozpocząć samodzielne rządy - wyjaśnia dr Biniaś-Szkopek.

Słuchaj i czytaj więcej
zaslepka_Polscy władcy i królowie.jpg
Polscy władcy i królowie

Pomoc znalazł Leszek Biały w osobie wojewody sandomierskiego Goworka, któremu rychło mógł odwdzięczyć się lojalnością. I choć Leszkowe plany podbojów spełzły na niczym, a on sam zginął w nie do końca przystojnych okolicznościach, dwie dekady panowania księcia stanowią zaczątek działań, które z powodzeniem kontynuować będą następni Piastowie.

Czy jego przydomek oznacza albinizm? W jaki sprytny sposób wykręcił się z papieskiej krucjaty i co ma z tym wspólnego piwo? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Polscy władcy i królowie z cyklu "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Magdalena Biniaś-Szkopek (Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 3.04.2016

Godzina emisji: 15.10

asz/tj