Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 21.05.2016

Lechici i Moskale. Bracia, czy odwieczni wrogowie?

Dlaczego nasze myślenie o Rosji to dziedzictwo XIX wieku, okresu zaboru, koncepcji niepodległościowych: walczyć z Rosją na śmierć i życie, czy szukać w niej "przyjaciół Moskali"?
Posłuchaj
  • Lechici i Moskale. Bracia, czy wrogowie? (Historia żywa/Jedynka)
Czytaj także

W kolejnej audycji z cyklu "Historia żywa" o historii wyobraźni politycznej Polaków wobec Rosji, historii polsko-rosyjskiego sporu i polsko-rosyjskiej zgody sprzed blisko dwóch stuleci, ale  wciąż obecnych w naszym życiu.

Prof. Andrzej Nowak w swojej książce "Kto powiedział, że Moskale są to bracia nas, Lechitów", która właśnie ukazała się na półkach księgarskich, przedstawia obraz Rosji w myśli politycznej Wielkiej Emigracji (1831-48). To także historia lęków, doświadczeń, poszukiwań - doprowadzona do powstania styczniowego. To również idee kształtowane w pokoleniu Adama Mickiewicza, Rajnolda Suchodolskiego, Maurycego Mochnackiego, Henryka Kamieńskiego i Zygmunta Krasińskiego oraz ich nauczycieli: Joachima Lelewela i Adama Jerzego Czartoryskiego.

Tytuł książki pochodzi z "Poloneza Kościuszki" napisanego przez Rajnolda Suchodolskiego, uczestnika Powstania Listopadowego. Pieśń stanowi odpowiedź tym, którzy mimo tragicznych doświadczeń Polaków w relacjach z Rosjanami upierali się, że Moskale są to bracia nas, Lechitów.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: Prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, członek  Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 21.05.2016

Godzina emisji: 15.10

tj/fbi