Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 05.03.2017

Skłodowska-Curie i jej trudna miłość do Polski

Bohaterką audycji tym razem jest Maria Skłodowska-Curie. Wielka polska uczona związana zawodowo i rodzinnie z Francją nigdy nie zapomniała o swoich korzeniach, wspierając ojczyznę w pierwszych dekadach po odzyskaniu niepodległości.
Posłuchaj
  • Małgorzata Sobieszczak-Marciniak o patriotyzmie Marii Skłodowskiej-Curie (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Czytaj także

Maria była najmłodsza córką skromnych warszawskich nauczycieli. Na początku XX wieku Cesarski Uniwersytet Warszawski nie przyjmował kobiet, dlatego myśli Marii skierowały się ku Sorbonie. W wieku 24 lat wyjechała z Polski i nigdy nie wróciła do niej na stałe.

- Ona chciała skończyć studia i wrócić; wówczas wśród młodzieży inteligenckiej wyjazd za granicę w celu lepszego ułożenia sobie życia był uznawany za zdradę. O pozostaniu we Francji zadecydowała na pewno miłość, ale chyba nie jako pierwszy powód. Skłodowska po studiach wróciła do Polski i próbowała podjąć tu pracę, myślę, że Uniwersytet Jagielloński do dziś żałuje, że jej nie przyjął - opowiada Małgorzata Sobieszczak-Marciniak, prezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie – w Hołdzie.

Mówi też o tym, w jaki sposób objawiało się przywiązanie wybitnej uczonej do ojczyzny i jak upamiętniła ona Polskę w swoich badaniach.

W audycji posłuchacie archiwalnego nagrania rozmowy z Ewą - młodszą córką Marii i Piotra Curie.

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości w paśmie Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Małgorzata Sobieszczak-Marciniak (prezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie – w Hołdzie)

Data emisji: 5.03.2017

Godzina emisji: 16.18

mg/jsz