Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 21.04.2018

Rok 1863. "Poszli nasi w bój bez broni", czyli "Chwała zwyciężonym"

Powstanie styczniowe było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX wieku. I bardzo krwawym. Jego bilans był tragiczny: dziesiątki tysięcy zabitych, zesłania na Syberię, utrata majątków powstańców, rusyfikacja na niespotykaną skalę.
Posłuchaj
  • Rok 1863. "Poszli nasi w bój bez broni", czyli "Chwała zwyciężonym" (Historia żywa/Jedynka)
Czytaj także

22 stycznia 1863 powstał Tymczasowy Rząd Narodowy, który wezwał Polaków walki przeciwko Rosji. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. Walki trwały także na Litwie, Białorusi i Ukrainie do jesieni 1864 roku. Powstańcze państwo podziemne przetrwało jeszcze rok. Ostatnim oddziałem partyzanckim rozbitym w kwietniu 1865 roku na Podlasiu dowodził ks. Stanisław Brzóska.Choć już  kilka miesięcy wcześniej stracono przywódcę powstania Romualda Traugutta i innych członków Rządu Narodowego.

O ile powstanie listopadowe było regularną wojną polsko-rosyjską, to powstanie styczniowe było - jak to nazwał Tomasz Łubieński - "desperackim, trochę przypadkowo wywołanym zrywem". Piosenka powstańcza "Poszli nasi w bój bez broni" dobrze określa ideę powstania styczniowego. Powstańcy uważali, że racja moralna, prawo Polaków do wolności zrównoważą rosyjskie karabiny i armaty. Sądzili, że słuszność sprawy doprowadzi ich do zwycięstwa.   

Dlaczego tak się nie stało? I dlaczego historycy wciąż spierają się o jego sens zawarty w pytaniu bić się czy nie bić? Choć w polskiej tradycji historycznej łacińska dewiza gloria victis - "chwała zwyciężonym" - oznaczająca najwyższy wyraz czci dla poległych za sprawę wolności to łączy się najmocniej z pokoleniem uczestników powstania styczniowego. Gościem audycji był prof. Andrzej Nowak.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 21.04.2018

Godzina emisji: 14.08

kh