Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 14.03.2014

Jeden smartfon na całe życie - czy to możliwe?

Z badań wynika, że świadomość, że nie mamy ze sobą smartfona jest dla nas równie stresująca jak... przygotowania do ślubu. Dwie trzecie ankietowanych deklaruje, że nie przeżyłoby jednego dnia bez ulubionego gadżetu. To nie przeszkadza nam jednak wymieniać modele na coraz to nowsze. Tylko czy to ma sens?
SmartfonySmartfonyGlow Images/East News

Statystyczny użytkownik sięga po smartfona przynajmniej raz na godzinę, a model telefonu zmienia mniej więcej co rok.

- To dowód, że dajemy się omamić obietnicom producentów, którzy z premierą każdego modelu obwieszczają światu, że oto nadchodzi rewolucja. Tymczasem zazwyczaj są to tylko drobne innowacje, bez których bylibyśmy w stanie sie obejść - tłumaczy Marcin Kubicki. - Kiedyś powodem do wymiany telefonu był większy ekran, albo lepszy aparat. Teraz właściciele mobilnych marek kuszą nas smartwatchami.

Rozmówca Kuby Marcinowicza przyznał także, że doczekaliśmy czasów, w których trudno o efekt "wow" w branży elektronicznej.

- Przynętą, na którą mogą złapać się klienci jest także aktualizacja systemu operacyjnego - opowiada redaktor naczelny magazynu "T3". - Odbywa się ona raz na trzy, cztery miesiące. Kiedyś odstępy czasu były dużo dłuższe. Co więcej, dziś doszliśmy do tak paradoksalnej sytuacji, że często kupując telefon już nie mamy dostępu do aktualizacji. Głównie dotyczy to systemu Android, ale użytkownicy iPhone'ów też mają powody do narzekań.

Jeśli chcesz dowiedzieć sie kiedy warto wymienić swój telefon i czym kierować się w wyporze nowego  modelu - posłuchaj nagrania z "Czwartego wymiaru".

(kul)