Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 20.06.2014

Światowy Dzień Uchodźcy - warto pomagać innym

20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. Termin ten przypominać ma o trudnej sytuacji milionów ludzi, którzy zmuszeni byli opuścić swoje ojczyzny. Zwraca również uwagę na ich determinację i wolę przetrwania.
Ośrodek dla uchodźców w Czerwonym BorzeOśrodek dla uchodźców w Czerwonym BorzePAP/ Artur Reszko

Światowy Dzień Uchodźcy ustanowiony został w 2001 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Według raportu ONZ z 2012 roku liczba osób, które musiały opuścić wówczas swoje kraje wynosiła ponad 45 mln. Wśród nich było niemal 15,5 mln uchodźców, czyli ludzi zmuszonych do ucieczki ze swojego kraju z powodu prześladowań na tle np. religijnym, a także 29 mln przesiedleńców.

Najwięcej ludzi w ciągu ostatnich lat uciekało z pięciu ogarniętych wojną krajów: Syrii, Afganistanu, Somalii, Iraku i Sudanu. W Polsce w ubiegłym roku wniosek o nadanie statusu uchodźcy złożyło około 14 tys. osób. To więcej niż w latach ubiegłych.

Czytaj także: Uchodźcy z Syrii żyją w Polsce w skrajnej nędzy <<<

Rafał
Rafał Baczyński-Sielaczek i Justyna Dżbik
/fot. screen wideo

Tymczasem, jak przyznaje Rafał Baczyński-Sielaczek, koordynator projektu "Razem-2" z Centrum Pomocy Uchodźcom Polskiej Akcji Humanitarnej, Europa trochę boi się uchodźców, ich odmienności kulturowej i problemów, które pojawiają się wraz z ich obecnością. - Powinniśmy raczej zastanowić się, jak ten problem warto rozwiązać - mówi gość "Poranka OnLine". - Polska, podobnie jak inne kraje, ratyfikując Konwencję Genewską, zobowiązuje się do przyjmowania tych ludzi.

By dowiedzieć się więcej o życiu uchodźców i o projekcie "Razem-2" - zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z Rafałem Baczyńskim-Sielaczkiem.

(kd/asz)