Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Andrzej Cała 30.05.2014

Pasja na (złoty) medal

Studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej skonstruowali najlepszy na świecie tzw. łazik marsjański. Ich pasja zaowocowała międzynarodowym uznaniem i kolejnymi nagrodami.
Model łazika marsjańskiego HyperionModel łazika marsjańskiego HyperionFacebook / Projekt Hyperion
Posłuchaj
  • Studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej skonstruowali najlepszy na świecie tzw. łazik marsjański. Reportaż przygotowali Hanna i Adam Bogoryja Zakrzewscy (Czwórka/4 do 4)
Czytaj także

Konstruktorzy przebywają obecnie w USA, gdzie w bazie marsjańskiej na pustyni w stanie Utah odbywa się konkurs University Rover Challenge. Dla białostockich studentów nie będzie to pierwsze tego typu doświadczenie. Zawody wygrali już dwukrotnie: w ubiegłym roku z łazikiem Hyperion, a w 2011 roku z łazikiem Magma 2. W tym roku zabrali ze sobą Hyperiona 2 i liczą, że obronią złoty medal.
- Największy kłopot jest z zapakowaniem robota do transportu. Jego wymiary to 80 x 110, a skrzynia ma wymiar 80 x 120 to trzeba trochę porozbierać. Ale jak dotąd zawsze udawało się nam, na szczęście, dowieźć go na miejsce w całości, bez żadnych uszkodzeń - opisują kulisy podrózy studenci.

Ideą zawodów, w których tak doskonale radzi sobie polska załoga, jest stworzenie za nie więcej niż 15 tysięcy dolarów robota (w tym przypadku tzw. łazika marsjańskiego), który w przyszłości ma wspierać astronautów. Rywalizacja opiera się o fikcyjne założenie, że uczestnicy są już na Marsie i ich roboty mają jak najlepiej sprawdzić się w ekstremalnych warunkach. Jest kilka zadań sytuacyjnych do wykonania, a na samym końcu okazuje się, że... polska załoga jest najlepsza. Tak było w 2013 i 2011 roku. Czy i tym razem uda się osiągnąć tak wielki sukces, przekonamy się niebawem.
Zobacz więcej: reportaże w Czwórce <<<

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Łazik marsjański", który przygotowali Hanna i Adam Bogoryja Zakrzewscy.
(ac/kd)