Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Rafał Kątny 27.01.2013

Jak wyglądało niewolnictwo w sercu XX-wiecznej Europy

W audycji "Co Was kręci?" zabraliśmy Was na niezwykłą wystawę do Warszawy, która opowiada historię robotników przymusowych.
Jak wyglądało niewolnictwo w sercu XX-wiecznej Europyźr. Materiały promocyjne Organizatora Wystawy

W Niemczech w czasie drugiej wojny światowej robotnicy przymusowi byli wykorzystywani na niemal każdej budowie i w niemal każdym gospodarstwie rolnym, zakładzie przemysłowym, a nawet w wielu gospodarstwach domowych. Ponad 20 milionów mężczyzn, kobiet i dzieci z całej Europy świadczyło tam i na terenach okupowanych pracę przymusową - jako "obcy pracownicy", jeńcy wojenni, więźniowie obozów koncentracyjnych.
Wystawa "Praca przymusowa. Niemcy, robotnicy przymusowi i wojna" po raz pierwszy opowiada pełną historię pracy przymusowej i jej następstw po 1945 roku. Prezentowane na wystawie historyczne eksponaty i fotografie dają wgląd w, definiowane rasizmem, relacje między Niemcami a robotnikami przymusowymi oraz w wielość zachowań, jakie w tych ramach były możliwe. Pokazują także, że praca przymusowa wykluczonych od początku była częścią rasistowskiego porządku społecznego reżimu nazistowskiego; należała do niego tak samo jak propagowana "wspólnota narodowa".

Posłuchaj nagrania z audycji "Co Was kręci?" i sprawdź dlaczego warto wybrać się na tę ekspozycję.