Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Rafał Kątny 21.01.2013

Jacka Kleyffa muzyka do ruchu i słuchu

Z wykształcenia architekt, z zamiłowania muzyk. Do tego poeta, aktor i malarz. W "Folk Offie" Jacek Kleyff opowiada o narodzinach i początkach tej muzyki w Polsce oraz o swojej książce "Rozmowa".
Jacek KleyffJacek KleyffJacek Konecki/Polskie Radio

- Miałem 14 lat, kiedy po raz pierwszy pojechałem z rodzicami na Węgry - opowiada gość Maćka Szajkowskiego. - Cały pobyt spędziłem właściwie leżąc na takim wzgórzu słuchając gminnej kapeli węgierskiej. Po prostu oszalałem na punkcie ich brzmienia. Po powrocie zakomunikowałem rodzicom, że koniecznie muszę mieć gitarę . I od tego zaczął się mój kontakt z muzyką.
Jacek Kleyff razem z Januszem Weissem i Michałem Tarkowskim byli twórcami słynnego kabaretu Salon Niezależnych. Natomiast zalążek Orkiestry Na Zdrowie powstał w pierwszej połowie lat 80., kiedy artysta mieszkał na Lubelszczyźnie.
- Wieś uratowała mi życie - wspomina artysta. - A nazwa Orkiestry wzięła się od popularnego toastu. "Na zdrowie" kojarzy się głównie z alkoholem. My postanowiliśmy zerwać i z piciem i ze stereotypem i taki toast wznosiliśmy zawsze wtedy, gdy na stole lądowała jakaś nowa, pyszna potrawa.
Próby zespołu odbywały się w szopie, nawet przy siarczystych mrozach, ale ostateczny kształt grupa uzyskała dopiero wtedy, gdy artysta przeprowadził się do Warszawy. Jacek Kleyff jest autorem większość tekstów i kompozycji Orkiestry Na Zdrowie, a najbardziej znane piosenki w jego wykonaniu to "Telewizja" (1972), "Huśtawki" (1973) oraz "Nie męcz mnie" (1974), które później znalazły się w repertuwarze Kuby Sienkiewicza i Elektrycznych Gitar.

Więcej o historii folku w Polsce i o życiu Jacka Kleyffa dowiesz się słuchając nagrania z "Folk Offu" oraz z wydanej niedawno książki jego autorstwa "Rozmowa" .
kul