Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 17.03.2016

Gen. Stefan Bałuk "Starba" – archetypiczny cichociemny

- To byli i wciąż jeszcze są ludzie metrykalnie od nas dużo starsi. Jednak gdy się z nimi rozmawia, mentalnie i umysłowo niczym nam, młodym nie ustępują. Gen. Bałuk był typowym przedstawicielem tego pokolenia - mówi Grzegorz Hanula z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Posłuchaj
  • Gen. Stefan Bałuk "Starba" – archetypiczny cichociemny (Eureka/Jedynka)
Czytaj także

W 1944 roku po ukończeniu dwuletniego szkolenia wywiadowczo-dywersyjnego dla cichociemnych w Polskiej Szkole Wywiadu w Glasgow i kursu spadochronowego w Ringway, Stefan Bałuk ps. "Starba" został 9 kwietnia zrzucony nad Polską. Podjął w konspiracji służbę w Wydziale Legalizacji Oddziału II Komendy Głównej AK, gdzie zajmował się m.in. podrabianiem dokumentów i wywiadem. Sporządził dokumentację fotograficzną niemieckich umocnień w Warszawie.


Czytaj także
powstanie warszawskie free 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

W Powstaniu Warszawskim "Starba" walczył w plutonie "Agaton" batalionu "Pięść" zgrupowania Radosław, następnie w oddziale osłonowym Komendy Głównej AK. Dokumentował życie powstańcze na zdjęciach. O bohaterskim życiorysie gen. Stefana Bałuka (zmarł w 2014 r.) opowiada w audycji Grzegorz Hanula.

W grudniu 2015 roku Sejm przyjął uchwałę o ustanowieniu cichociemnych - żołnierzy polskich szkolonych w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych - patronami roku 2016.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Grzegorz Hanula (Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 16.03.2015

Godzina emisji: 20.16

pg/mg