Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Gabriela Skonieczna 26.05.2016

Niezwykłe życie rotmistrza Witolda Pileckiego

- To postać niezwykle barwa, każdy fragment jego życia jest niezwykle ciekawy. Ukształtował go dom rodzinny. Pochodzi z wielopokoleniowej rodziny, gdzie tradycje patriotyczne były kultywowane. Dziadek był powstańcem styczniowym, za co rodzina utraciła wszystkie majątki - przypomina Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL.


Zobacz także >>>
pilecki_663x364_.jpg
Serwis specjalny poświęcony rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu

- Po wojnie polsko-bolszewickiej przeistacza się w polskiego ziemianina na Kresach Rzeczypospolitej, tworzy małą ojczyznę. Jest społecznikiem, organizuje spółdzielnie, ochotniczą straż pożarną. Żołnierzem staje się znów w 1939 roku. Wtedy znów naraża swoje życie – wspomina jeden z gości Katarzyny Jankowskiej.

Jakie zadania rotmistrz Pilecki realizował podczas swojego 3-letniego pobytu w Auschwitz, do którego dotarł po tym, jak zgłosił się na ochotnika do jednego z transportów. Jak wyglądała jego ucieczka z obozu koncentracyjnego? Dlaczego Witold Pilecki miał zakaz walki w Powstaniu Warszawskim i dlaczego go złamał? Kim postać Rotmistrza jest dla współczesnej młodzieży? Jakie wspomnienia o ojcu ma syn Witolda Pileckiego Andrzej? Zapraszamy do wysłuchania audycji!

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Jacek Pawłowicz (dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL), Andrzej Pilecki (syn rotmistrza Witolda Pileckiego), Paweł Szabłowski (Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL)

Data emisji: 25.05.2016

Godzina emisji: 20.10

gs/mp