Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 04.10.2016

Przemysł 4.0. Jak będą wyglądały fabryki przyszłości?

- Teraz, powolutku, zbliżamy się do nowego etapu. Można go nazwać mechatronizacją - powiedział w radiowej Jedynce prof. Mariusz Olszewski.

Jak wyjaśnił w audycji "Eureka" prof. Mariusz Olszewski z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, Przemysł 1.0. to mechanizacja. Przemysł 2.0. to automatyzacja. Przemysł 3.0. to robotyzacja plus cyfryzacja. - Czyli sterowanie maszyn za pomocą oprogramowania, oprogramowane maszyny, oprogramowane roboty przemysłowe. To mamy teraz - wskazał.

- Teraz zbliżamy się do nowego etapu. Można go nazwać mechatronizacją. Produkty, które będą produkowane przez Przemysł 4.0. to muszą być produkty mechatroniczne. Produkt mechatroniczny to jest synergiczne połączenie zespołów mechanicznych, elektromechanicznych, z elektroniką, informatyką, sensoryką, czyli wszystkim tym, co go oplata. A rdzeniem tego wszystkiego musi być procesor - wyjaśnił. Więcej o Przemyśle 4.0. i o tym, jak będą wyglądały produkty przyszłości w audycji.

Wysłuchaj całej "Eureki", w której przewodniczący Rady Naukowej Centrum Onkologii w Warszawie prof. Piotr Rutkowski i dyrektor Roche Polska Wiktor Janicki opowiedzieli o utworzeniu przez oba te podmioty Centrum Naukowo-Przemysłowego, w którym będą prowadzone badania kliniczne wczesnych faz, a także prace nad innowacyjnymi terapiami nie tylko w obszarze onkologi.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Wiktor Janicki (Roche Polska), prof. Mariusz Olszewski (Wydział Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, wieloletni dyrektor Instytutu Automatyki i Robotyki Politechniki Warszawskiej), prof. Piotr Rutkowski (przewodniczący Rady Naukowej Centrum Onkologii w Warszawie)

Data emisji: 3.10.2016

Godzina emisji: 19.09

kk/ab