Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 29.03.2017

Zapomniane przez historię, zasłużone w nauce

- W Polsce uznanej za kraj konserwatywny w dwudziestoleciu międzywojennym 47 proc. publikacji naukowych Wydziału Fizyki UW zostało napisanych przez kobiety - mówi prof. Andrzej K. Wróblewski fizyk i popularyzator nauki.

Film "Ukryte działania" opowiada o mało znanej historii trzech kobiet afroamerykańskiego pochodzenia, które na przełomie lat 50. i 60. XX wieku podjęły pracę dla NASA. Ich historia przypomina o wybitnych osiągnięciach płci pięknej w świecie nauki i o trudnych szlakach, które musiały przecierać kobiety w materiach uważanych za zarezerwowane dla mężczyzn. Jednym ze znanych nam przykładów jest Maria Skłodowska-Curie.

- Najwcześniej i najpełniej panie realizowały się w medycynie, bo to było dość naturalnym elementem opieki nad dziećmi, w związku z czym ta wiedza najbardziej się przydawała. Na całym świecie, w Polsce też, znajdujemy największy procent kobiet w naukach biomedycznych, znacznie przekraczający liczbę mężczyzn. Może się to wiązać z przeświadczeniem, znanym od bardzo dawna, że kobiety mogą być do pewnych rzeczy przeznaczone, a do innych mniej – opowiada prof. Wróblewski.

O wyjątkowych paniach zasłużonych dla świata nauki mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej K. Wróblewski (fizyk i popularyzator nauki)

Data emisji: 28.03.2017

Godzina emisji: 19.07

sm/mg