Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 20.06.2017

Gen genowi nierówny. Wady i mutacje, o jakich warto wiedzieć

- Nowotwory dziedziczne pojawiają się znacznie wcześniej niż te, które nie są związane z genami - mówi prof. Krystian Jażdżewski, endokrynolog.
Posłuchaj
  • Prof. Krystian Jażdżewski o badaniu genów w kontekście chorób nowotworowych (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Czytaj także

Jednym z największych wyzwań medycyny jest znalezienie genetycznych przyczyn powstawania różnych chorób, ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów. Statystyki wskazują na to, że jedna czwarta osób chorych na raka przychodzi na świat z wadami w genie, m.in. BRCA1 i BRCA2.

- Genów zwiększających ryzyko zachorowania na nowotwory jest w sumie 70. Jeśli zmutowany jest gen BRCA1 lub BRCA2, to zwiększa się ryzyko zachorowania na raka piersi i raka jajnika z poziomu populacyjnego wynoszącego 13 do 87 procent, więc jest prawie pewność, że choroba się pojawi - opowiada prof. Krystian Jażdżewski.

Czy wiemy, które nowotwory są w największym stopniu dziedziczne? Jak z medycznego punktu widzenia można ocenić decyzję Angeliny Jolie, która poddała się prewencyjnej operacji usunięcia jajników? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: profesor Krystian Jażdżewski (Laboratorium Genetyki Nowotworów Człowieka Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 19.06.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/pg