Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Burzyńska 20.02.2017

Zdrowsze i dłuższe życie tam, gdzie kukułka kuka

- Już samo w sobie ciekawe jest, dlaczego pewne elementy kultury, którą dziedziczymy po przodkach, tak mocno zapadają w nasze głowy, że chcemy sprawdzić, czy nasi przodkowie mieli rację wierząc np. w to, że im więcej kuknięć kukułki, tym więcej lat w dobrym zdrowiu i pomyślności przeżyje osoba licząca - tak genezę badań opisywał prof. Piotr Tryjanowski.
Posłuchaj
  • Naukowe potwierdzenie starych przysłów ludowych (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Czytaj także

śpiączka sen shutterstock_FREE 1200_660.jpg
Na granicy życia i snu. Relacje wybudzonych ze śpiączki

Innym, znanym powiedzeniem związanym z kukułką jest to, że kiedy słyszymy kukułkę warto mieć przy sobie pieniądze. Wyniki zdumiewających badań nad tymi znanymi przesądami (prowadzonymi na terenie Danii i Polski) zostały opublikowane ostatnio w prestiżowym czasopiśmie "Ecological Indicators” i właśnie o tych badaniach rozmawialiśmy w poniedziałkowym wydaniu "Eureki". 

- Badaliśmy czy w tym starym przekazie jest ziarno prawdy, które jest prawdziwe także dziś. Kukułkę zna każdy, jest bohaterką szwajcarskich zegarów, ale ma też zły PR, bo podrzuca jaja innym ptakom. 90 procent badań nad kukułką dotyczy jej złych behawioralnych zachowań, pasożytowania na innych ptakach. Z naszych badań nad korelacją między kukaniem kukułki a długością życia i zdrowiem mieszkańców wynikło, że w miejscach, gdzie jest więcej kukania, ludzie rzeczywiście żyją dłużej.

Ornitolog wyjaśnił, że to samiec kukułki wydaje znany nam głos. - Czym lepiej jest odżywiony, tym kuka więcej. A odżywiony będzie lepiej, gdy żyje na żyznych glebach i w zdrowym środowisku. A żyzne gleby to większe plony dla rolnika. Przyjazne środowisko to mniej stresów, więc ta korelacja nie dziwi.

W audycji prof. Tryjanowski wspomniał też o badaniach nad bioróżnorodnością starych polskich gospodarstw, wyliczał co i jak zachowywać w przemianach cywilizacyjnych, opowiedział także o zaskakującym eksperymencie pokazującym dlaczego możliwe jest wspólne zamieszkiwanie ptaka i ssaka (szpaka i nietoperza). Zachęcamy do wsłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Piotr Tryjanowski (ornitolog, dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu)

Data emisji: 20.02.2017

Godzina emisji: 19.07

ab/gs