Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 13.10.2017

Imperium Inków oczami syna hiszpańskiego zdobywcy

Imperium inkaskie to jedna z wielkich światowych cywilizacji, której fenomen po dziś dzień zgłębiają naukowcy. Królestwo położone w Ameryce Południowej w peruwiańskich Andach w okresie swego największego rozkwitu rozciągało się na przestrzeni 6 tys. kilometrów wzdłuż wybrzeży Pacyfiku.
Posłuchaj
  • Upadek imperium Inków oczami potomka konkwistadorów (Eureka/Jedynka)
Czytaj także

Zamieszkiwało je ok. 12 milionów mieszkańców, którymi rządził król Inka. Kres potędze tego imperium położyli Hiszpanie, którzy rozpoczęli jego podbój w roku 1532 roku,

To wtedy Francisco Pizarro, przywódca konkwistadorów uwięził, a następnie stracił ówczesnego króla inkaskiego Atahualpę i zdobyły stolicę Cuzco. I to był początek końca inkaskiego imperium.

W 1609 roku w Lizbonie ukazała się praca "O Inkach uwagi prawdziwe". Od niedawna dostępne jest polskie wydanie tej monografii, w tłumaczeniu prof. Jana Szemińskiego, oparte o pierwodruk z początku XVII wieku.

Autorem monumentalnej rozprawy jest Inca Garcilasso de la Vega - syn hiszpańskiego zdobywcy i inkaskiej księżniczki. Autor pracował nad swym dziełem prawie dwie dekady. Przez następnych 300 lat było to największe dzieło naukowe opisujące imperium Inków.

Jak współczesna nauka odnosi się do informacji zawartych w "O Inkach uwagi prawdziwe"? Czy i w jakim stopniu specjaliści zweryfikowali obraz polityki, kultury i gospodarki Inków przedstawiony w tej pracy? Jakie były koleje losu samego autora dzieła? Posłuchaj całej rozmowy z profesorem Mariuszem Ziółkowskim.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Mariusz Ziółkowski (Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW)

Data emisji: 13.10.2017

Godzina emisji: 19.09

ag