Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Konto Usunięte Konto Usunięte 31.01.2018

Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku

Symboliczny początek II wojny światowej to Gdańsk, Westerplatte rankiem 1 września 1939 roku. Drugą placówką, która w tym czasie walczyła w Wolnym Mieście Gdańsku była Poczta Polska przy Hevelius Platz. O przebiegu i skutkach działań podjętych przez pocztowców mówił w "Eurece" historyk dr Jan Daniluk.

Wciąż uzupełniamy wiedzę na temat tamtych wydarzeń historycznych i prostujemy błędy, m.in. ten o obronie Poczty Gdańskiej, jak zwykło się mówić.

- Jest to niestety jeden z dość częstych błędów popełniany nawet przez historyków. Obrońcy Poczty Gdańskiej zapewne byli, ale w tym kontekście to w 1945 roku i przed Armią Czerwoną. Zapominamy troszeczkę, że to były dwie różne poczty. W okresie międzywojennym w Gdańsku funkcjonowała zarówno Poczta Gdańska, jak i zupełnie osobna Poczta Polska. To oczywiście Poczta Polska w Gdańsku broniła się 1września 1939 roku - powiedział dr Jan Daniluk.

Wszystkie mundurowe służby polskie np. pocztowcy, kolejarze wzbudzały wielką niechęć Niemców w Wolnym Mieście Gdańsku jeszcze przed wybuchem wojny, choć sam budynek poczty był obiektem eksterytorialnym. Były ciągłe napięcia i konflikty.

- Szereg praw, które przysługiwały Polsce na terenie Wolnego Miasta Gdańska, m.in. całkowita kontrola nad kolejami, posiadanie własnej służby mundurowej - kolejowej, celnej i pocztowej - powodował, że na ludziach pracujących w tych służbach skupiała się wybuchająca z różną intensywnością niechęć czy wręcz agresja - poinformował historyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: dr Jan Daniluk (historyk z Muzeum Sopotu)

Data emisji: 30.01.2018

Godzina emisji: 19.08

abi