Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 25.07.2019

Jak walczyć z otyłością u dzieci? Poprzez ruch na co dzień?

Już w 1974 roku eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zakwalifikowali otyłość do chorób cywilizacyjnych i zasugerowali, że stanie się ona jedną z najważniejszych chorób żywieniowych naszych czasów. Po ponad 40 latach możemy stwierdzić, że niestety nie pomylili się w swoich przewidywaniach. Szczególnie cierpią na tym dzieci.

W Polsce na podstawie dostępnych badań problem nadwagi i otyłości dotyczy około 10% małych dzieci (1-3 lata), 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i niemal 22% młodzieży do 15. roku życia. Nadmierna masa ciała, a szczególnie otyłość sprzyja rozwojowi wielu chorób, m.in. cukrzycy typu 2, chorobom układu sercowo-naczyniowego, niektórym typom nowotworów. Otyłość zwiększa także ryzyko wystąpienia zaburzeń hormonalnych i metabolicznych, zmianom zwyrodnieniowym układu kostno-stawowego czy bezdechowi sennemu. Poza negatywnym wpływem na zdrowie fizyczne wpływa również na jakość życia na płaszczyźnie psychospołecznej.

- W dzisiejszych czasach dzieci przebywają w szkole bardzo długo. Mamy grupę uczniów, którzy przychodzą do szkoły o godz. 7.15, a wychodzą około godz. 18.00. W związku z tym niemal wszystkie podstawowe posiłki jedzą na terenie placówki. Poza tym ruch w obecnych czasach ma miejsce w szkole w ramach lekcji wf-u, ponieważ w domu jest często bardzo ograniczony do ćwiczenia kciuków przy grach komputerowych - mówi Danuta Kozakiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.

Niepokojące jest to, że dzieci i młodzież z otyłością z dużym prawdopodobieństwem pozostaną otyłe także po osiągnięciu dorosłości i będą miały zwiększone ryzyko zachorowania na choroby prowadzące do obniżenia jakości i długości ich życia.

W Szkole Podstawowej nr 103 dyrekcja próbuje walczyć z otyłością poprzez wprowadzenie przerw śniadaniowych, podczas których nauczyciele jedzą wspólnie z dziećmi. - Wszystkie dzieci z danej klasy czy poziomu jedzą na jednej przerwie śniadanie w wyznaczonym miejscu razem z nauczycielem - tłumaczy Joanna Jaczewska-Szyc z Instytutu Żywności i Żywienia. - 50 proc. uczniów w Polsce w szkołach podstawowych i gimnazjach nie spożywa pierwszego śniadania. Jest to bardzo zatrważające, dlatego powinniśmy iść w kierunku, żeby to zmienić - dodaje.

Jakie problemy miewają dzieci otyłe? Czy rodzice powinni edukować je w zakresie żywienia? Jak dużo ruchu powinno mieć dziecko, żeby nie było otyłe?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Gość: Danuta Kozakiewicz (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie), Joanna Jaczewska-Szyc (Instytut Żywności i Żywienia)

Data emisji: 25.07.2019

Godzina emisji: 19.08

DS