Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 18.10.2019

Najstarsze egipskie papirusy

Najstarsze znane dotąd egipskie papirusy pochodzą z czasów panowania faraona Cheopsa, tj. z 26. stulecia p.n.e. Ich odkrywcą jest francuski badacz - prof. Pierre Tallet z paryskiej Sorbony. Kilka lat temu natrafił on na pozostałości instalacji portowych nad Morzem Czerwonym i na 30 skalnych korytarzy, które pełniły role magazynów. W tych to właśnie podziemnych galeriach odnaleziono setki fragmentów papirusów.

- Wadi el-Dżarf jest najstarszym z egipskich portów, a być może nawet najstarszym na świecie portem z tych, które znamy - mówi dr Filip Taterka, egiptolog z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, były doktorant prof. Pierre’a Tallet’a. - Była to czasowa przystań, z której o określone porze roku wypływały ekspedycje na Półwysep Synaj, aby poszukiwać tam z jednej strony złóż miedzi, a z drugiej turkusów - dodaje.

Wśród odnalezionych fragmentów papirusów najcenniejsze są zapiski urzędnika o imieniu Merer, który w swoim dzienniku opisał transport budulca do konstrukcji Wielkiej Piramidy w Gizie.

- One były spisywane na bieżąco w trakcie budowy piramidy, bo były to dzienniki (…). Kiedy te papirusy przestały być potrzebne, Merer zabrał je ze sobą do Wadi el-Dżarf, ponieważ najwyraźniej był zaangażowany w zorganizowanie wyprawy na Synaj - słyszymy.

Dlaczego papirusy mówiące o budowie piramidy Cheopsa znalazły się około 200 km od Gizy, w pozostałościach najstarszego egipskiego portu nad Morzem Czerwonym w Wadi el-Dżarf? Co informacje Merera wnoszą nowego do naszej wiedzy na temat etapów wznoszenia najsłynniejszego egipskiego grobowca? Jaki był prof. Pierre Tallet?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Filip Taterka (egiptolog z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, były doktorant prof. Pierre’a Tallet’a)

Data emisji: 19.10.2019

Godzina emisji: 19.09

DS