Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 10.03.2022

Jak przeciwdziałać dezinformacji w sytuacjach kryzysowych?

Równolegle do działań militarnych Rosja rozpoczęła wojnę informacyjną w internecie. W polskiej infosferze zaczynają pojawiać się coraz liczniej nieprawdziwe informacje, mające osłabić wsparcie naszego społeczeństwa dla Ukraińców.

Jak wyjaśnił minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, oddziaływanie psychologiczne i propagandowe w internecie jest istotną częścią tzw. działań hybrydowych, które mają na celu zachwianie morale opinii publicznej i pogłębianie podziałów społecznych. Wskazał, że aby temu przeciwdziałać, trzeba monitorować krążące w internecie fałszywe informacje i dostarczać społeczeństwu rzetelnej wiedzy oraz narzędzi do radzenia sobie z zalewem dezinformacji.

Przykłady prób wpływania na nastroje społeczne w Polsce zbiera i analizuje Dział Przeciwdziałania Dezinformacji w NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Są to m.in. pogłoski o tym, że uchodźcy przybywający z Ukrainy mogą zajmować miejsca w szpitalach, potrzebne dla polskich pacjentów. Podkreślane są również koszty finansowe wsparcia dla osób, którym Polska udzieli schronienia. Pojawiają się też próby wywołania paniki, np. poprzez przekazy, że we wschodnich regionach Polski zabraknie wkrótce paliwa na stacjach benzynowych z powodu blokady importu ropy naftowej z Rosji.

O tym, jak przeciwdziałać dezinformacji radzi Marta Gromada, kierownik Zespołu Konfekcjonowania Danych, NASK.

Posłuchaj
23:23 2022_03_10 19_31_56_PR1_eureka.mp3 Jak przeciwdziałać dezinformacji w sieci (Eureka/Jedynka)

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

6 marca obchodziliśmy Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Święto ustanowił w 2012 roku  Parlament Europejski, by upamiętniać osoby, które w XX wieku z narażeniem życia przeciwstawiały się reżimom totalitarnym. Idea nawiązuje do tytułu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata nadawanego przez Izrael. W "Eurece" przypomnimy postać ppor. Teodora Fabiana Pajewskiego - pseudonim "Szalony" - żołnierza ZWZ i AK, uczestnika pomocy społeczności żydowskiej w czasie II wojny światowej, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Opowiadał o nim dr Artur Podgórski z Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.

***

Tytuł audycji: "Eureka" 

Prowadziła: Dorota Truszczak

Goście: Marta Gromada (kierownik Zespołu Konfekcjonowania Danych, NASK), dr Artur Podgórski (Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie)

Data emisji: 10.03.2022 

Godzina emisji: 19.31

ag