Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Dorota Relidzyńska 03.06.2022

Skarby ukryte pod polską ziemią. Gdzie odnaleziono te najcenniejsze?

Choć na ziemiach polskich nie możemy liczyć na tak spektakularne odkrycia archeologiczne, jak te dokonane w centrach wielkich kultur śródziemnomorskich, to jednak nie brakuje znalezisk, które zasługują na uwagę. To właśnie odkrycia w Środzie Śląskiej i Czermnie na stałe wpisały się do historii europejskiej archeologii.
  • Ogromne ilości srebrnych monet z wczesnego średniowiecza, złoto i precjoza ze Środy Śląskiej z XIV wieku, półtora tysiąca zabytków z Czermna uważanego za Czerwień - stolicę Grodów Czerwieńskich - to przykłady odkryć, które na trwałe wpisały się do historii europejskiej archeologii.
  • Polska archeologia na pewno stawia przed badaczami większe wyzwania ze względu na brak źródeł pisanych i nieliczne wzmianki obcych kronikarzy.
  • Odkrywane stanowiska i znaleziska są jak kawałki puzzli, z których tworzy się hipotetyczny obraz poszczególnych epok, mając świadomość, że nie dysponujemy kompletem układanki.

Agnieszka Krzemińska - z wykształcenia archeolog, publicystka naukowa i popularyzatorka archeologii, autorka książki "Grody, garnki i uczeni" - uważa, że "w Polsce mamy dużo skarbów i czasami są one wyjątkowo atrakcyjne".

- Skarby odkrywane są masowo, co też jest minusem. Z tego powodu, że teraz nie tylko archeolodzy wyciągają je z ziemi, ale również poszukiwawcze zabytków, przez co te skarby znikają nam z radarów naukowych. Są też takie skarby, które udało się odzyskać albo zostały zgłoszone - wyjaśnia Agnieszka Krzemińska.

Skarb ze Środy Śląskiej

Agnieszka Krzemińska przyznaje, że "najsłynniejszym skarbem na naszych ziemiach jest oczywiście skarb ze Środy Śląskiej, który ma historię początkowo dość smutną, bo był w ogromnym stopniu rozkradziony i trzeba było wielu lat, żeby złożyć do kupy tę słynną koronę królowej Blanki".

Podczas prac budowlanych najpierw w 1985 odnaleziono średniowieczne monety, natomiast w 1988 precjoza królewskie. - To absolutnie rozpaliło wyobraźnię i spowodowało, że tłumy wskoczyły do dołu i zaczęły to wydłubywać. Następnie była fatalna decyzja w zasadzie też urzędników i konserwatorów, aby prace toczyły się dalej. Tego samego dnia łycha drążyła dalej, a piach i pozostałości wyrzucane na hałdę przewieziono w inne miejsce. Tam przez wiele miesięcy były rozkopywane i przeszukiwane przez mieszkańców miasta - opowiada gość Jedynki.

Ekspert Jedynki nie ukrywa, że "znajdowano tam fantastyczne rzeczy, które potem przez wiele lat były kompletowane". Nad ich odszukaniem pracowali policjanci, archeolodzy, konserwatorzy i muzealnicy. - Dzisiaj jest to prawie osiem tysięcy monet z XIV wieku. Wiemy też, po takim dochodzeniu naukowym wielu badaczy z różnych krajów, że najprawdopodobniej korona należała do królowej Blanki, która była żoną króla Karola IV Luksemburskiego - słyszymy.

Źródło: Muzeum Narodowe we Wrocławiu/YouTube

Król potrzebował pieniędzy

Jak okazuje się, korona została zastawiona po śmierci Blanki u pewnego Żyda przez samego króla. - Po prostu potrzebował na gwałt pieniędzy, żeby mieć fundusze na staranie się o koronę cesarską - mówi Agnieszka Krzemińska.

- Stąd te precjoza znalazły się w niepozornej Środzie Śląskiej. Można jednak powiedzieć, że ten skarb nie przyniósł specjalnie szczęścia ani Żydowi, który został najprawdopodobniej zamordowany w czasie pogromu żydowskiego, ani miastu - kontynuuje nasza rozmówczyni.

Źródło: Tomasz Góźdź/YouTube

Skarb z Czermna

Z kolei skarb z Czermna, czyli stolicy Grodów Czerwieńskich, jest przykładem pozytywnej współpracy poszukiwaczy z archeologami. Obie grupy współpracowały ze sobą podczas prac.

- To są nie tylko monety, ale też różnego rodzaju przedmioty z tego średniowiecznego miasta, pokazujące rozległe kontakty z Bizancjum i Zachodem. Chodzi o kontakty handlowe i polityczne - tłumaczy Agnieszka Krzemińska.

W programie także:

Wulkan a sprawa Słowian. Czy wybuch wulkanu w Ameryce Środkowej w połowie I tysiąclecia n.e. mógł mieć wpływ na historię Europy? Niektórzy badacze twierdzą, że tak i wiążą tę erupcję ze zmianami klimatycznymi, które ułatwiły Słowianom ekspansję na ogromnych obszarach środkowo-wschodniej części naszego kontynentu. W latach 536-543 Europę nawiedziło niespodziewane ochłodzenie. Skutkowało to zmniejszeniem plonów, redukcją osadnictwa i regresem kulturowym.

Wydaje się, że badaczom udało się wskazać przyczynę tych klimatycznych perturbacji. To wybuch wulkanu Ilpango z terenu dzisiejszego Salwadoru, jedna z pięciu najpotężniejszych erupcji w ciągu ostatnich 10 tys. lat. Kryzys ekonomiczno-demograficzny spowodował spore wyludnienie obszarów środkowo-wschodniej Europy, na które w tym czasie wkroczyli Słowianie ze swoją siermiężną kulturą, samowystarczalną gospodarką i niezbyt wysokimi oczekiwaniami. Gość: prof. Przemysław Urbańczyk - Instytut Archeologii i Etnologii PAN oraz UKSW w Warszawie.

Posłuchaj
24:45 2022_06_03 19_29_53_PR1_Eureka.mp3 Skarby ukryte pod polską ziemią. Gdzie są te najcenniejsze? (Jedynka/Eureka)

Czytaj także: 


***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: Agnieszka Krzemińska (z wykształcenia archeolog, publicystka naukowa i popularyzatorka archeologii, autorka książki "Grody, garnki i uczeni"), prof. Przemysław Urbańczyk (Instytut Archeologii i Etnologii PAN oraz UKSW w Warszawie)

Data emisji: 3.06.2022 

Godzina emisji: 19.29

DS