Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 15.03.2021

Kurs na prawo jazdy – jak uniknąć zbędnego stresu?

Kurs prawa jazdy to stresujące doświadczenie – wielu z nas przeżyło to na własnej skórze. Okazuje się, że można tego uniknąć! Dziś sprawdzamy, co właściwie stresuje nas podczas nauki jazdy, jak powściągnąć nerwy i czy kurs rzeczywiście przygotowuje do jazdy po ulicach.

Co nas stresuje?
Stresuje nas to, co nieznane. Po zdobytej (z różnymi efektami) wiedzy przychodzi czas, w którym musimy spróbować wcielić w życie teoretyczne nauki. Pierwsza samodzielna jazda jest zawsze stresująca – niby wiemy co z czym się je, ale mało kto jest pewien swoich umiejętności. Dodatkowo w stresie człowiek może działać irracjonalnie i popełniać błędy, które - wydawałoby się – są niemożliwe do popełnienia (np. mylenie prawej i lewej strony).

Posłuchaj
00:34 instruktor 1.mp3 Najgorsza jest otoczka! (Wysokie Obroty/PRK)

00:23 instruktor 2.mp3 Lewo czy prawo? (Wysokie Obroty/PRK)

Czy płeć kierowcy ma znaczenie dla stresu przy egzaminie? Według naszego eksperta, kobiety mają większe problemy z orientacją w przestrzeni. Może to utrudniać jazdę samochodem i zwiększać poziom stresu (co potencjalnie stwarza większe zagrożenie na drodze). Jazda na kursach prawa jazdy może być stresująca również dlatego, że kursant nie ma wpływu na trasę, którą ma pokonać - wykonuje jedynie polecenie instruktora, a potem egzaminatora.

Posłuchaj
00:47 instruktor 5.mp3 Orientacja przestrzenna oraz swoboda jazdy (Wysokie Obroty/PRK)

00:32 instruktor 6.mp3 Na kursie nie ma swobody decyzji! (Wysokie Obroty/PRK)

Jak zwalczyć stres?

Wydaje się, że najważniejsze jest wyrobienie u kursanta nawyków i uświadomienie mu, że jazda samochodem, to tak naprawdę kilka powtarzalnych czynności - ustawienia lusterek, korzystanie z kierunkowskazów, rozejrzenie się przed zmianą pasa ruchu to działania, które muszą nam wejść w krew.

Posłuchaj
00:39 instruktor 3.mp3 Przyzwyczajenia górą! (Wysokie Obroty/PRK)

Na kursie kandydat na kierowcę każdorazowo ma chwilę na ustawienie pasów, lusterek i fotela. To nie przywilej, a obowiązek! Gdy jest gotowy, można ruszać w trasę!


Przygotowanie do egzaminu, czy jazdy?
Niektórzy twierdzą, że podejście osób przystępujących do egzaminu zmieniło się na przestrzeni lat. Czy rzeczywiście tak jest? Mówi się, że obecnie kurs przygotowuje do zdania egzaminu, a nie do jazdy.

Posłuchaj
00:36 instruktor 4.mp3 Czy można zauważyć różnice w prowadzeniu kursów na przestrzeni lat? (Wysokie Obroty/PRK)

Według naszego eksperta - instruktora jazdy Przemysława Skoczenia, nie mamy się czego wstydzić w zakresie poziomu szkolenia kierowców. Twierdzi jednak, że po zakończeniu kursu kandydat na kierowcę powinien przebywać w pewnego rodzaju „okresie próbnym”, w którym pod okiem kogoś bardziej doświadczonego mógłby doskonalić swoje umiejętności.

Posłuchaj
01:10 instruktor 7 (online-audio-converter.com).mp3 Współczesny kurs na prawo jazdy (Wysokie Obroty/PRK)

Pamiętaj – kurs na prawo jazdy jest po to, aby jak najlepiej przygotować Cię do codziennych wojaży. Nikt nie chce dla Ciebie źle! Traktuj swojego instruktora jak przyjaciela, nie wroga. Luźny nastrój w samochodzie powinien ograniczyć stres i upłynnić Twoją jazdę!

R. Kilen

CZYTAJ TAKŻE: