Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 28.06.2021

Wakacje od bezpieczeństwa?

Nareszcie lato! Nareszcie wakacje! Uczniowie mają za sobą wyjątkowy rok szkolny. Przez wiele tygodni uczyli się zdalnie spędzając większość czasu w domach. Przez najbliższe dwa miesiące będą mogli jednak oderwać się od obowiązków i wyjechać na zasłużone (w większym lub mniejszym stopniu) wakacje. Policja zadba, by nie były to wakacje od bezpieczeństwa na drodze.

Część ekspertów (i zwykłych rodziców) twierdzi, że miesiące spędzone na nauce zdalnej pokazały więcej jej wad, niż zalet. Niezależnie od prowadzonego przedmiotu, nauczycielowi trudniej skupić uwagę uczniów na temacie. Spotkanie wirtualne nigdy nie zastąpi kontaktu osobistego.

- Wykorzystując ostatnie dni roku szkolnego, policjanci organizują prelekcje i konkursy dotyczące bezpieczeństwa na drodze - mówi sierżant sztabowy Adam Jakubczyk z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Posłuchaj
00:47 JAKUBCZYK 1.mp3 Nauka zdalna ograniczyła dostęp do wiedzy z zakresu ruchu drogowego (Na luzie/PRK)

-

Szczególnie ważne dla funkcjonariuszy jest to, aby dotrzeć do dzieci i młodzieży z informacją o nowych przepisach dotyczących m.in. hulajnóg elektrycznych - od 20 maja osoby w wieku 10-18 lat mogą poruszać się nimi wyłącznie pod warunkiem, że posiadają kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci poniżej 10 lat mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych tylko w strefie zamieszkania i to pod opieką dorosłego. Wszystkich dotyczy natomiast zakaz korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych podczas przechodzenia przez jezdnię – dla niektórych może być to duży problem, gdyż część młodzieży w wyniku nauki zdalnej niemal na stałe „zrosła się” ze smartfonami.

Posłuchaj
00:32 JAKUBCZYK 2.mp3 Dzieci zrosły się ze smartfonami (Na luzie/PRK)

-


Funkcjonariusze zamierzają spotykać się z młodzieżą np. podczas kolonii czy zorganizowanych wyjazdów, by przekazać im wiedzę na temat nowych przepisów i ogólnych zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Sierż. sztab. Adam Jakubczyk zaznacza, że nic nie zastąpi jednak edukacji w domu - dzieci uczą się najwięcej przez obserwację i naśladowanie dorosłych. Funkcjonariusz przestrzega, żeby podczas podróży czy spacerów ze swoimi pociechami dawać im dobry przykład – np. tłumacząc zasady bezpiecznego przejścia przez jezdnię. Bez rodziców i opiekunów starania nauczycieli i policjantów będą niewiele warte. 

Posłuchaj
00:49 JAKUBCZYK 3.mp3 Rodzice powinni być wzorem! (Na luzie/PRK)

A czy Wy rozmawiacie ze swoimi dziećmi o tym, jak bezpiecznie poruszać się po drodze hulajnogą, rowerem albo pieszo?
Pamiętajcie – od tego zależy ich zdrowie i życie!


P. Michalski 


CZYTAJ TAKŻE: