Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 07.10.2021

Niemiec i Amerykanin laureatami Nobla z dziedziny chemii

Benjamin List z Niemiec i David MacMillan ze Stanów Zjednoczonych otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Komitet noblowski nagrodził ich za - prowadzone oddzielnie - opracowanie asymetrycznej katalizy organicznej, czyli nowego, precyzyjnego narzędzia do budowy molekularnej.
Posłuchaj
  • Nagroda Nobla 2021 w dziedzinie chemii (Ekspres Jedynki)
Czytaj także

1200x660_PR4_nobel-medycyna_03.1.jpg
David Julius i Ardem Patapoutian laureatami Nobla w dziedzinie medycyny

Zdaniem komitetu prace naukowców mają ogromny wpływ na badania farmaceutyczne i uczynią chemię bardziej ekologiczną.


Posłuchaj
02:48 Jedynka-6-10-2021-ekspres-jedynki.mp3 Nagroda Nobla 2021 w dziedzinie chemii (Ekspres Jedynki)

rotblat józef pap 1200x660.jpg
Nobliści z polskimi korzeniami

 

Dr hab. Wiktor Lewandowski z UW wyjaśnia, że wiele związków chemicznych, choć zbudowanych z tych samych atomów, nie jest identycznych i mają się do siebie jak lustrzane odbicia. - Dzięki odkryciom, które zostały nagrodzone, można selektywnie syntezować jeden z tych dwóch związków, czyli jedno z dwóch odbić - mówi. Metody takiej syntezy były znane wcześniej, ale opracowane przez noblistów, pozwalają zrezygnować z substancji szkodliwych, np. metali ciężkich.

Podkreśla się, że odkrycia mają wiele wymiarów, nie tylko naukowy, ale też ekonomiczny. Bo za 35 proc. światowego PKB odpowiada kataliza i katalizatory. Potrafią usprawnić produkcję leków zwalczających wirusy poprzez redukcję z 12 etapów do kilku. 

Prof. Sławomir Sęk tłumaczy, że zanim została opracowana asymetryczna kataliza organiczna, producenci byli skazani na używanie katalizatorów opartych na palladzie czy platynie lub na enzymach, co w obu przypadkach jest kosztowne. - Tutaj mamy do wykorzystania proste molekuły organiczne, których otrzymywanie jest mniej kosztowne - mówi. 

W historii chemicznego Nobla najwięcej nagród otrzymywali Amerykanie i Niemcy. Tegoroczni laureaci to młodzi naukowcy z rocznika 1968. Prof. Sęk podkreśla, że badania były prowadzone niezależnie. - To pokazuje, że czasami z dwóch niezależnych ścieżek spotykamy się w jednym punkcie i ten punkt okazuje się docelowo przełomowy - zauważa.

Ogłoszenie nazwisk laureatów Nobla 2021 w dziedzinie chemii

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Dorota Truszczak

Data emisji: 6.10.2021 r. 

Godzina emisji: 16.23

ag