Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 05.12.2017

Polski cukier popłynie w świat z nowego terminala w Gdańsku

Krajowa Spółka Cukrowa S.A jest dziś największym w Polsce i ósmym, co do wielkości, producentem cukru w Europie. A to nie koniec, bo firma ma poważne plany inwestycyjne, mówił w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia prof. Henryk Wnorowski, prezes spółki.
Posłuchaj
  • O wyzwaniach, jakie stoją przed branżą cukrowniczą, mówił w radiowej Jedynce: prof. Henryk Wnorowski, prezes Krajowej Spółki Cukrowej (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Spółka ma poważne planu inwestycyjne - w Gdańsku powstanie pierwszy w Polsce terminal cukrowy.

Nowa inwestycja

Nasz cukier już wysyłamy drogą morską, ale były to niewielkie ilości teraz to się zmieni i eksport z kraju popłynie w świat, tłumaczy prof. Henryk Wnorowski, prezes Krajowej Spółki Cukrowej.

- Inwestujemy przede wszystkim z myślą o zwiększeniu możliwości wywozu polskiego cukru. W Polsce konsumujemy go całkiem sporo, ok. 1,75 mln ton i ta konsumpcja nawet odrobinę rośnie rok do roku. Aby jednak istotnie więcej produkować, trzeba eksportować. A żeby dużo eksportować, trzeba mieć możliwości szybkiego i taniego wywozu na rynki trzecie, gdzie cukier nie przejedzie całej drogi na kołach, tylko szybko i tanio popłynie. Stąd nasza decyzja. W porcie w Gdańsku rozpoczęliśmy inwestycję budowy terminala cukrowego – wyjaśnia rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Gdzie trafi polski cukier?

Tak naprawdę, jak dodaje prof. Henryk Wnorowski, będą to dwie inwestycje: silos cukru, o pojemności 50 tysięcy ton, i magazyn wraz z halą i urządzeniami do pakowania tego cukru.

- Chcemy, żeby z Gdańska cukier popłynął na rynki trzecie, przede wszystkim do Azji Południowo-Wschodniej i do Afryki – zaznacza ekspert.

Ceny spadają

Branża cukrownicza w Polsce stoi przed nowymi wyzwaniami. Od 1 października Unia Europejska zniosła kwotowanie cukru. To uwolnienie rynku  już spowodowało spadek cen cukru. A to dobra wiadomość dla konsumentów, bo cukier za chwilę w postaci choćby świątecznych wypieków pojawia się na naszych stołach.

- Bardzo słodka herbata nie będzie luksusem. Możemy też wypiekać ciasta najsłodsze, do których zużywamy najwięcej cukru. Bo na te święta mamy bardzo tani cukier, jakiego nie było ci najmniej od kilka lat – podkreśla prof. Henryk Wnorowski.

Udział Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w polskim rynku cukru wynosi blisko 40 proc., a pod względem przychodów ze sprzedaży i kapitału spółka mieści się w pierwszej setce największych firm w Polsce.

Justyna Golonko, awi