Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 31.01.2018

Leki antydepresyjne. Dlaczego bierzemy ich coraz więcej?

W 2017 roku sprzedano w Polsce ponad 21 mln opakowań leków antydepresyjnych, o 5 proc. więcej niż rok wcześniej. Mimo to, pod względem liczby samobójstw zajmujemy w Europie niechlubne, 9. miejsce.

anhedonia aleksandra brzezińska  1200.jpg
Anhedonia. Jak żyć, kiedy nic nie cieszy?

Leki antydepresyjne mogą pomagać w szczególnych okresach życia - w sytuacji utraty kogoś bliskiego, czy przy wypaleniu zawodowym i związanym z nim przewlekłym stresem. Zapisywać mogą je nie tylko psychiatrzy, ale też lekarze pierwszego kontaktu. - W dużych miastach osób, które chodzą do lekarzy specjalistów jest coraz więcej. Zatem częściej chorujemy, ale i częściej się leczymy - mówiły ekspertki Czwórki. - Dlatego statystyki dotyczące samobójstw spadają.

Z jakim ryzykiem wiąże się stosowanie antydepresantów i czy wizyta u psychiatry, albo szukanie pomocy u psychoterapeuty, to nadal sprawa wstydliwa? Dlaczego tak wielu Polaków nie radzi sobie z problemami emocjonalnymi? Jakie są kryteria rozpoznania u siebie depresji, na jakie symptomy, pojawiające się w naszym życiu powinniśmy zwracać uwagę i kiedy udać się do lekarza specjalisty? Zapraszamy do wysłuchania nagrania dyskusji ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"
Prowadzi: Piotr Firan
Przygotował: Weronika Puszkar
Gość: d
r Magdalena Flaga-Łuczkiewicz (psychiatra, psychoterapeutka), Anna Morawska-Borowiec (psycholog, autorka książki "Twarze depresji")
Data emisji:
30.01.2018
Godzina emisji: 15.10

kd/bch