Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Apolonia Cichocka 27.06.2018

Cyfrowa demencja. Jak społecznościówki wpływają na nasz rozwój?

Wiele czynności, które kiedyś wykonywaliśmy manualnie dziś przeniosły się do internetu. Naukowcy twierdzą, że nie pozostaje to bez wpływu na funkcjonowanie naszego mózgu. 

Wielogodzinne korzystanie z nowych technologii pozostaje nie bez wpływu na nasz rozwój. Zmieniają się nasze możliwości poznawcze. Coraz częściej mamy problemy z pamięcią i koncentracją Jakub Kuś

Już w starożytności Platon negatywnie postrzegał popularyzację pisma. Uważał, że ta umiejętność w rękach coraz większej grupy ludzi będzie służyła szerzeniu dezinformacji. Jak wiemy, rozwój piśmiennictwa przyczynił się do ogromnego skoku w nauce i w konsekwencji – stworzenia internetu. Jesteśmy dopiero na początku cyfrowej rewolucji i tak naprawdę jeszcze nie wiemy w jakim kierunku się rozwiną, ani jak będą na nas działać nowe media - mówił Leon Ciechanowski, psycholog z SWPS.

Brytyjscy naukowcy bezmyślne przewijanie informacji na ekranie nazwali „wyzwolonym efektem małpy” - skupiamy uwagę nie na treści, lecz na świecącym ekranie Piotr Firan

- Problem pojawia się przy wyzwolonym "efekcie Google". Chcemy dostawać coraz więcej bodźców. Przez to nie potrafimy skupić się na jednej czynności od początku do końca. Wszyscy cierpimy na zbiorowe ADHD - wyjaśniał.

Czy wielogodzinne sesje w sieci są wpływają na naszą inteligencję? W jaki sposób zmieniają nasze możliwości percepcyjne, pamięć, zdolności analityczne? Rozwijają nasze myślenie, czy raczej nas ogłupiają? Czym jest tzw. "stres informacyjny"? W jaki sposób ilość wykonanych przez nas zdjęć wpływa na naszą pamięć? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Gość: (za pośrednictwem Skype: Jakub Kuś, psycholog), Leon Ciechanowski (psycholog z SWPS), Maciej Dębski (Fundacja Dbam o Mój Z@sięg)

Data emisji: 27.06.2018

Godzina emisji: 15.07

ac