Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 20.11.2018

Czy jesteśmy chronicznie zmęczeni?

Nawet 11 mln Polaków cierpi na tzw. zespół chronicznego zmęczenia, czyli takiego, które nie ustępuje pomimo odpoczynku. Możliwe przyczyny to tempo życia, nadmiar obowiązków i nieumiejętne zarządzanie energią.
Posłuchaj
  • Chroniczne zmęczenie - jak go unikać i jak z nim wygrać? (Czat Czwórki)
Czytaj także

To paradoks ludzkiej natury. Z jednej strony jesteśmy "leniami", więc chcemy w życiu tylko "leżeć i pachnieć", z drugiej brak bodźców działa na nas fatalnie - trzeba się czasem zmęczyć Ewa Jarczewska-Gertz

- To, że jesteśmy po prostu zmęczeni nie oznacza, że cierpimy na zespół chronicznego zmęczenia. Emocje związane z brakiem czasu czy stresem w pracy należy oddzielić od schorzeń, którym towarzyszy zmęczenie. To najważniejsze w początkowej fazie, gdy powinniśmy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zdiagnozuje, co nam dolega. Zespół chronicznego zmęczenia jest na końcu drogi chorób - mówi dr Michał Sutkowski. A jak podkreślała Ewa Jarczewska-Gertz, zmęczyć się można zarówno sypiając za krótko, jak i przesypiając zbyt dużo czasu, a na nasz stan psychiczny ogromny wpływ ma zdrowie fizyczne i tryb życia. 

Zmęczenie towarzyszy bardzo wielu schorzeniom zarówno somatycznym, jak i neuropsychiatrycznym. Lekarz patrzący na pacjenta holistycznie, przeprowadzi diagnostykę i zauważy konkretne objawy. dr Michał Sutkowski

Co najbardziej wpływa na nasze przeciążenie? Jak z korzyścią dla siebie równoważyć dwie sfery: zawodową i prywatną? Gdzie szukać źródeł dobrej energii? O tym porozmawiamy w pierwszej godzinie audycji "Czat Czwórki. Czy czujemy się zmęczeni i jakie mamy sposoby na przemęczenie - o to Weronika Puszkar zapytała słuchaczy Czwórki w naszej sondzie.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Ewa Jarczewska-Gertz (psycholog SWPS), dr Michał Sutkowski (ekarz rodzinny, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce)

Data emisji: 20.11.2018

Godzina emisji: 15.07

kd