Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Apolonia Cichocka 28.04.2020

Jakie będą skutki ekonomiczne pandemii?

Nie wszystkie gałęzie gospodarki od razu wrócą do stanu sprzed kryzysu. Zmiany mogą czekać branżę hotelarską, gastronomiczną, rozrywkową, kulturalną i wiele innych. Czy możemy przewidzieć jak będzie wyglądała gospodarcza rzeczywistość po pandemii?
Posłuchaj
  • Doktor Wojciech Paczos o ekonomicznych skutkach epidemii. Kto najbardziej ucierpi na kryzysie? (Czat Czwórki)
Czytaj także

Kto najmocniej odczuje kryzys?

Sytuacja zmienia się na tyle dynamicznie, że przewidywania ze stycznia w kwietniu są zupełnie nieaktualne. Branże najbardziej dotknięte pandemią to gastronomia, hotelarstwo, transport. W tych branżach już widoczny jest spadek rzędu 80-90 procent. To przekłada się na pensje pracowników i to, czy w ogóle zachowają swoje posady. W Stanach Zjednoczonych od początku marca do połowy kwietnia zwolniono 22 miliony osób. To więcej niż suma wszystkich osób zatrudnionych w Polsce. 

Drożeje żywność, w dół ceny RTV i AGD

Jak mówił ekonomista Kamil Fejfer koronawirus działa na gospodarkę z dwóch stron. Z jednej - większość usług zamrożona jest dla klientów, z drugiej nie nabywamy produktów i usług, bo nie mamy do nich dostępu. Jedne produkty, jak ceny mieszkań czy sprzęt RTV i AGD tanieją, inne, jak ceny żywności (pośrednio ma na to wpływ susza) rosną. Niektóre kraje rezygnują z eksportu, by zachować ciągłość dostaw żywności na rynku wewnętrznym. 

Czterostopniowy plan rozmrażania gospodarki

Doktor Wojciech Paczos, ekonomista z Uniwersytetu z Cardiff, współpracownik  Uniwersytetu Nauk Ekonomicznych PAN i współtwórca grupy eksperckiej "Dobrobyt na Pokolenia" razem z Pawłem Bukowskim z London School of Economics stworzyli czteroetapowy plan rozmrażania polskiej gospodarki. Na czym polega? To, jak opisują: hibernacja (w której znajdujemy się obecnie), rozruch, odbicie oraz nowa rzeczywistość. - Kluczowe jest zrozumienie, że na każdym z etapów czekają nas inne zagrożenia i inne zadania - komentował współtwórca planu dr Paczos. 

Projekt tarczy wymaga radykalnych działań

- Powodzenie każdego z nich będzie zależało od tego, jak udało się wykonać etap poprzedni i co jest zaplanowane na etap następny. Dlatego postanowiliśmy podzielić plan na cztery fazy. Na etapie, w którym znajdujemy się teraz, jest utrzymanie gospodarki w takim stanie, by po jej rozmrożeniu wróciła do takiego stanu, w jakim ją zastaliśmy gdy nadeszła epidemia. Na ten moment musimy robić wszystko, by utrzymać gospodarkę przy życiu. To nie jest czas na oszczędzanie i na ten temat jednym głosem mówią ekonomiści na całym świecie - tłumaczył. 

Jakie działania będziemy musieli podjąć w ramach następnych kroków? O tym w rozmowie z ekspertem.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Kamil Fejfer (publicysta ekonomiczny), dr Wojciech Paczos (ekonomista, Uniwersytet w Cardiff, Uniwersytet Nauk Ekonomicznych PAN, współtwórca grupy eksperckiej "Dobrobyt na Pokolenia")

Data emisji: 28.04.2020

Godz. emisji: 15.05

ac