Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Apolonia Cichocka 14.05.2020

Jaka będzie kultura popandemiczna?

Wśród artystów trwa dyskusja, jak świat kultury będzie wyglądał po pandemii. Zabraknie na pewien czas muzycznych festiwali, imprez masowych i dużych koncertów. Kto najbardziej na tym ucierpi? 

pap rowerzyści maseczki 1200.jpg
Bezpiecznie i ekologicznie. W pandemii na jednośladzie

Kultura w czasie pandemii

- Środowisko zostało mocno dotknięte przez jej efekty uboczne. Przede wszystkim poprzez unieruchomienie instytucji i odebranie artystom i artystkom możliwości wykonywania zawodu - mówiła Bogna Świątkowska, prezes fundacji "Bęc Zmiana", współautorka inicjatywy "Alert Kultura". Pandemia uniemożliwiła praktykowany dotąd sposób uczestniczenia w kulturze. Część wydarzeń przeniosła się do sieci, często kosztem zysków artystów. Jak zwracała uwagę Bogna Świątkowska, to w jaki sposób powinnien być finansowany sektor kultury to dyskusja, która w środowiskach artystycznych od lat. 

Sztuka w sieci nie wyklucza uczestniczenia w niej w sposób tradycyjny. Badania wskazują, że internet zachęca do doświadczania jej na żywo prof. Tomasz Szlendak 

Jak wspierać twórców w czasie pandemii?

- Pandemia sprawiła, że dziś znacznie więcej mówi się o przyszłym kształcie kultury, a dyskusja wykroczyła poza krąg jej twórców i promotorów. Wciąż pracujemy nad koncepcją tego w jaki sposób kultura będzie tworzona, a jeśli zmieni ona formułę, np. przenosząc się do sieci - kto będzie ją finansował - mówiła. Twórców coraz częściej wspierają konsumenci kultury. Na naszych oczach rozwijają się dziesiątki akcji crowdfundingowych, które wspierają pracę artystów oddolnie. - W kulturze potrzebne jest mądre zarządzanie zasobami. To szczególnie ważne w czasach pandemii, kiedy wielu artystów pracujących na umowy śmieciowe pozostaje bez środków do życia. 

Co zmieni się w sektorze kultury?

- Jak pokazują badania dla odbiorców kultury nadal bardzo ważnym elementem jest towarzyskość. Emocje, które towarzyszą jej konsumowaniu są często związane z tym, że odbieramy ją wspólnie - wyjaśniał prof. Tomasz Szlendak, socjolog kultury UMK w Toruniu. - Wrażenia, które płyną z kultury nie są indywidualne, więc nie wierzę, że cały sektor kultury na stałe przeniesie się do sieci, często sięgamy po kulturę, by pośrednio być z innymi ludźmi. Z pewnością wrócimy więc na sale kinowe i do teatrów - zapewniał. Myślę, że obawa o własne zdrowie i środki bezpieczeństwa takie jak obowiązkowe noszenie maseczek czy zachowanie bezpiecznej odległości mogą chwilowo zniechęcić do trdycyjnych form korzystania z kultury. Zdaniem eksperta zmieni się podejście do jakości konsumowanej kultury.

Co jeszcze zmieni się w naszym sposobie odbioru kultury? O tym w rozmowie z gośćmi.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Data emisji: 14.05.2020

Godz. emisji: 15.05

ac/kd