Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Apolonia Cichocka 20.05.2020

Jak pandemia wpływa na miejskie zwierzęta?

Gołębie, tak jak mewy, zostały odcięte od stałego źródła miejskiego pożywienia, czyli resztek z jedzenia spożywanego na mieście. Z kolei ptaki śpiewające, jak kosy czy szpaki, zazwyczaj muszą śpiewać głośniej i w wyższych tonacjach, żeby przebić się przez miejski hałas. Jak radzą sobie bez wsparcia ludzi?

bieganie aplikacja koronawirus maska kobieta 1200.jpg
Czy nadal dbamy o bezpieczeństwo?


W czasie pandemii miejskie ptaki głodują

Pandemia w dużym stopniu zmieniła życie miejskich zwierząt. Jedne szybko dostosowały się do sytuacji, niektóre z nich korzystają z opustoszałych parków i ulic, dla innych brak ludzi jest dużą przeszkodą. Gatunki, które najbardziej tracą na izolacji ludzi, a w skrajnych przypadkach nawet głodują to te, które w znacznym stopniu uzależniły się od człowieka.

- Ptaki zaczęły pojawiać się w miastach, ponieważ ludzie zostawiali w nich duże ilości pokarmu. Ciekawym przykładem są gołębie, czy mewy. Głównie te gatunki najbardziej korzystają z aktywności ludzi - mówił Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 

jedzenie kuchani tropikalna owoce 1200.jpg
Jak kwarantanna wpływa na naszą dietę?

Jak pandemia zmienia zachowania miejskich zwierząt?

Badania wskazują, że duże populacje gołębi w terenach miejskich wynikają z tego, że są one dokarmiane przez ludzi. - Docierają do nas informacje z wielu miast w Polsce, że podczas pandemii gołębie głodują - komentował. W trakcie trwania pandemii da się zauważyć, że przestrzenie miejskie coraz częściej i chętniej eksplorują takie gatunki, jak sarny, lisy, czy dziki. Niedawno, w Parku Szczęśliwickim pojawił się dorosły samiec jelenia. Z mniejszej aktywności ludzi korzystają jeże, które do tej pory przemieszczały się najczęściej w ciągu nocy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków

Data emisji: 20.05.2020

Godz. emisji: 15.05

ac