Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Przerwa 21.01.2014

Walka Unii Europejskiej z globalnym ociepleniem

Można odnieść wrażenie, że ograniczenie emisji dwutlenku węgla to świętość w klimatycznej polityce Unii Europejskiej. Czy tak jest naprawdę?
Szczyt klimatyczny ma uzgodnić nowy cel redukcji emisji CO2 w Unii Europejskiej po 2020 rokuSzczyt klimatyczny ma uzgodnić nowy cel redukcji emisji CO2 w Unii Europejskiej po 2020 roku Glow Images/East News

- To jeden z celów - mówi Artur Gradziuk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Realizuje się go za pomocą różnych instrumenów - dodaje. Jednym z nich jest poprawa efektywności energetycznej, a inny, flagowy, to wzrost zastosowania odnawialnych źródeł energii. - Słynny pakiet energetyczno-klimatyczny przyjęty w 2008 roku, wyznacza cele tej polityki Unii Europejskiej do 2020 roku - dodaje Gradziuk.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
Pakiet ma trzy główne cele. Pierwszy to redukcja gazów cieplarnianych o 20 procent. Drugi to wzrost udziału energii ze źródeł odnawialnych o 20 procent. Trzeci - wzrost efektywności energetycznej, także o 20 procent. Ostatnie dane mówią, że pierwsze dwa cele raczej uda się zrealizować.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotował Ernest Zozuń.

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus. Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godz. 17.20.

(mp, gs)