Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Beata Krowicka 22.04.2014

Prasa o możliwych scenariuszach dla portugalskiej gospodarki

Trojka, czyli eksperci Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego po raz ostatni kontroluje, jak Portugalia realizuje program oszczędnościowy. To główny temat poruszany we wtorek przez tamtejszą prasę.
Posłuchaj
  • Portugalska prasa o końcu programu antykryzysowego - relacja Adriany Bąkowskiej (Euranet/Trójka)
Czytaj także

Eksperci przybyli do Lizbony, by po raz 12. ocenić realizację programu oszczędnościowego. Wtorkowa prasa pisze głównie o rozważanych od dawna scenariuszach dla Portugalii po zakończeniu współpracy z trojką. Komentatorzy "Diario de Noticias" stoją na stanowisku, że przekonanie międzynarodowych rynków o końcu kłopotów finansowych Portugalii będzie bardzo trudne.

Prasa nie szczędzi gorzkich słów Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu, który znów naraził się Portugalczykom. Gdy w kraju trwa dyskusja o podniesieniu bardzo niskiej płacy minimalnej, wynoszącej 485 euro brutto, MFW domaga się obniżenia płac w sektorze prywatnym, a także zmniejszenia emerytur, rent i rezygnacji z umów zbiorowych. Wtorkowy "Jornal I" komentuje, że wszelkie zmiany proponowane przez Fundusz są niekorzystne dla pracowników.

"Publico" wylicza z kolei absurdy w rozumowaniu ekspertów MFW, jak choćby wprowadzenie ułatwień w zwalnianiu pracowników. Gazeta zwraca uwagę, że pracodawcy wcale nie chcą z tego przywileju korzystać.

Przeglądu portugalskiej prasy dokonała Adriana Bąkowska.

bk, gs