Paweł Klocek 22.08.2011

T-Mobile Ekstraklasa: Zwycięstwa Śląska i Jagiellonii

W najciekawszym niedzielny meczu 4. kolejki T-Mobile Ekstraklasy Śląsk Wrocław pokonał w Warszawie Legię 2:1.
Radość piłkarzy Śląska WrocławRadość piłkarzy Śląska Wrocław fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Mecz w Warszawie był konfrontacją trzeciej i drugiej drużyny poprzedniego sezonu. Górą wyszli z niej wicemistrzowie Polski. Śląsk, tak jak w rozgrywkach 2010/11 wygrał na Łazienkowskiej 2:1.

Ponownie wyróżniającą się postacią wrocławskiej ekipy był Sebastian Mila. 29-letni pomocnik już w siódmej minucie asystował przy trafieniu Łukasza Madeja, a tuż przed przerwą podał do Holendra Johana Voskampa, który podwyższył na 2:0.
Legia w niczym nie przypominała drużyny z czwartkowego meczu eliminacji Ligi Europejskiej ze Spartakiem Moskwa (2:2). W pierwszej części spotkania gospodarze oddali zaledwie dwa celne strzały. W drugiej piłkarzy Macieja Skorży stać było jedynie na zdobycie kontaktowej bramki. W 78. minucie na listę strzelców wpisał się Danijel Ljuboja.

Śląsk w tabeli zajmuje drugie miejsce. Podopieczni Oresta Lenczyka tak jak liderujący Lech Poznań mają 10 punktów. W piątek "Kolejorz" wygrał we Wronkach z Ruchem Chorzów 3:0. Dwa gole dla poznaniaków zdobył Artjom Rudniew, który z ośmioma bramkami na koncie zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji strzelców.

Z walki o koronę najskuteczniejszego piłkarza nie rezygnuje Tomasz Frankowski. W niedzielę zdobył piątą w sezonie i 152. w karierze bramkę w ekstraklasie. 37-letni napastnik podwyższył z rzutu karnego na 2:0 dla Jagiellonii. Wcześniej popisał się efektowną asystą przy trafieniu Tomasza Kupisza. Dla Cracovii gola strzelił w doliczonym czasie gry Alexandru Suvorov.

Trzeci remis w czterech meczach zanotowali mistrzowie Polski. Przed rewanżowym spotkaniem ostatniej rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów z Apoelem Nikozja trener Wisły Kraków Robert Maaskant dał odpocząć swoim czołowym piłkarzom. W Kielcach z Koroną nie zagrali m.in. Maor Melikson, Radosław Sobolewski, Kew Jaliens, Osman Chavez, Gervasio Nunez, a Patryk Małecki, Ivica Iliev i Cwetan Genkow weszli dopiero w końcówce spotkania.

Mecz zakończył się wynikiem 0:0, a bliżej zwycięstwa byli kielczanie. W 88. minucie Tomasz Lisowski trafił w poprzeczkę. Ten sam zawodnik niedługo później opuścił boisko za drugą żółtą kartkę.

Pierwszej porażki w sezonie doznała Polonia Warszawa. "Czarne Koszule" niespodziewanie, ale w pełni zasłużenie przegrały w Łodzi z Widzewem 0:1. Niezwykle cenną bramkę zdobył Nigeryjczyk Princewill Okachi.

W innych meczach Zagłębie Lubin bezbramkowo zremisowało z Podbeskidziem Bielsko-Biała, a Górnik Zabrze 1:0 pokonał GKS Bełchatów.

W poniedziałek, w ostatnim meczu 4. kolejki Lechia Gdańsk zmierzy się z ŁKS Łódź, który jako jedyny w lidze nie zdobył jeszcze punktu, a nawet bramki.