Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Szewczuk 25.05.2019

Maciej Rosalak: Witold Pilecki jest najbardziej heroiczną postacią drugiej wojny światowej

- Rotmistrz Witold Pilecki wytrzymał w piekle Auschwitz dwa i pół roku. Mógł uciec stamtąd parokrotnie, ale został, by założyć tajną organizację - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Rosalak ("Historia DoRzeczy").

71 lat temu, 25 maja 1948 r., w więzieniu mokotowskim komuniści stracili po torturach rtm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 r., oficera ZWZ-AK, więźnia Auschwitz.

Maciej Rosalak ("Historia DoRzeczy") uważa, że "Rotmistrz Witold Pilecki jest najbardziej heroiczną postacią drugiej wojny światowej". - Trudno by było nawet nakręcić pełnometrażowy film, który zawierałby wszystkie jego czyny - powiedział gość PR24.

- Witold Pilecki był ochotnikiem do piekła. Dał się złapać w łapance na warszawskim Żoliborzu i w drugim transporcie trafił do #Auschwitz. Od samego początku widział tam potworne rzeczy. Kije spadały mu na plecy i wybito mu od razu zęby - przypomniał Maciej Rosalak.

W opinii gościa PR24 "chów sowiecki zabił rotmistrza, ponieważ zagrażał on władzy komunistów, którzy bez wsparcia ZSRR nie mogliby w naszym kraju sprawować władzy". - Oni się przede wszystkim obawiali o swoje pozycje i bali się narodu aż do 1989 roku - ocenił.

W czasie II wojny Witold Pilecki jako żołnierz Tajnej Armii Polskiej na ochotnika poszedł do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie spędził blisko 3 lata, sporządzając między innymi raporty dotyczące niemieckich zbrodni oraz tworząc tajny Związek Organizacji Wojskowej. Po ucieczce z KL Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim, po zakończeniu II wojny jako żołnierz 2. Korpusu Polskiego na polecenie generała Andersa zorganizował w komunistycznej Polsce siatkę wywiadowczą na rzecz rządu w Londynie. 

Komuniści aresztowali Witolda Pileckiego w maju 1947 roku, osadzili w więzieniu na Rakowieckiej, poddali brutalnemu śledztwu i zamordowali strzałem w tył głowy. Jego szczątki do dziś nie zostały odnalezione. 

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Łukasz Sobolewski

Polskie Radio 24/msze, IAR, PAP

---------------------

Data emisji: 25.05.2019

Godzina emisji: 17.36