Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jan Odyniec 24.07.2020

Krzysztof Jabłonka: rząd Obrony Narodowej był rządem chłopsko-robotniczym

- Armia Czerwona, wszędzie gdzie doszła, głosiła sojusz robotniczo-chłopski. To był chwytliwy postulat. Na to polskie siły polityczne odpowiedziały wystawieniem rządu chłopsko-robotniczego z premierem Witosem - przywódcą ludowców i wicepremierem Daszyńskim - przywódcą robotników - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Krzysztof Jabłonka.

Obchodzimy 100. rocznicę powołania Rządu Obrony Narodowej, pierwszego rządu Wincentego Witosa. Rząd ten jednoczył od dawna zwaśnione ugrupowania polityczne, które nie wyobrażały sobie współpracy, a w tej trudnej sytuacji, w obliczu trwającej wojny polsko-bolszewickiej, potrafiły się porozumieć i współpracować w celu obrony nowo narodzonego państwa polskiego. W Polskim Radiu 24 mówił na ten temat historyk Krzysztof Jabłonka.

"Sojusz robotniczo-chłopski był chwytliwym hasłem"

Daszynski_and_Witos 663.jpg
Rząd Obrony Narodowej - symbol jedności przeciw bolszewikom

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, jaką formalną nazwę miała bolszewicka Armia Czerwona, która szła wówczas na Polskę - Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona. Zaznaczył, że to bardzo ważny czynnik dla powołania w Polsce Rządu Obrony Narodowej, ponieważ bolszewicy, wszędzie gdzie doszli, "głosili sojusz robotniczo-chłopski". - Że na tym robotnicy Rosji wyszli źle, a chłopi jeszcze gorzej, to już jest późniejszą sprawą - mówił Krzysztof Jabłonka.

Czytaj również:

- W owym czasie był to bardzo chwytliwy postulat i miał on przeciągnąć na stronę sowiecką - nie rosyjską, przypominam, sowiecką - polskich robotników, dla których już było miejsce gotowe, że tu mają sprawować władzę i oczywiście polskich chłopów, którzy wprawdzie do władzy się nie rwali, ale "w których imieniu" walczyli właśnie rosyjscy robotnicy i chłopi - dodał historyk.

Chłopsko-robotnicza odpowiedź Polski

- Co zrobiły siły polityczne, w pewnym sensie pod przewodem, a może pod prezesurą Józefa Piłsudskiego, jako naczelnika państwa? Wystawiły rząd chłopsko-robotniczy, czyli premier Wincenty Witos, przywódca ludowców, a wicepremier Ignacy Daszyński, przywódca robotników Galicji, a potem, po zjednoczeniu PPS-u, wszystkich robotników Polski - mówił Krzysztof Jabłonka.

- I to poskutkowało. Robotnicy jednak słuchali swoich własnych przywódców, ale przede wszystkim słuchali swojego własnego rozumu. I bardzo szybko się zorientowali, że idzie obłuda i idzie kłamstwo. Stąd też, moim skromnym zdaniem, to jest największy Cud nad Wisłą: że Polacy chcieli być Polakami - dodał.

Posłuchaj
24:17 PR24_MPLS 2020_07_24-11-33-06_Jabłonka.mp3 Krzysztof Jabłonka o powołaniu Rządu Obrony Narodowej ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Ryszard Gromadzki
Gość: Krzysztof Jabłonka (historyk)
Data emisji: 24.07.2020
Godzina emisji: 11.33

PR24/jmo