Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Kinga Poniewozik 20.09.2021

Prof. Grosse o unijnym funduszu transformacji energetyczno-klimatycznej: kropla w morzu potrzeb

- Ursula von der Leyen wspomniała wprawdzie o pewnym instrumencie wsparcia najgorzej sytuowanych państw w trakcie transformacji energetyczno-klimatycznej, ale wszyscy dobrze wiedzą, że ten fundusz jest niewystarczający. To jest kropla w morzu potrzeb - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grosse, europeista. 

W minionym tygodniu na forum Parlamentu Europejskiego przewodnicząca Komisji Europejskiej wygłosiła orędzie o stanie Unii. Wśród głównych wyzwań dla Wspólnoty wymieniła m.in.: zwiększenie tempa szczepień przeciw COVID-19, wzmocnienie gospodarki, lepszą współpracę między krajami unijnymi w sektorze obronności, większe zaangażowanie w walkę ze zmianami klimatu i rozwiązanie problemu nielegalnej imigracji.

Ursula von der Leyen PAP 1200.jpg
Orędzie szefowej KE. Magdalena Cedro: w dużej mierze poświęcone pozycji Unii Europejskiej w świecie

- Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen obok innych wątków poruszyła kwestię polityki klimatycznej. Uznała, że to jest jeden z priorytetów dla Europy. W zasadzie pominęła kwestię kosztów przeprowadzenia tej polityki, a zwłaszcza, w moim przekonaniu, nierównej dystrybucji tych kosztów pomiędzy poszczególnymi grupami społecznymi czy poszczególnymi państwami członkowskimi - ocenił prof. Grosse.

Zasłona dymna

Jak podkreślił europeista, polityka klimatyczna i jej transformacja to przykrywka dla innych unijnych problemów. 

- Natomiast pani von der Leyen traktowała ten projekt nie tylko jako najważniejsze zadanie, ale również jako rzecz, która utoruje Europie drogę do świetlanej przyszłości. Na tym polega problem: czasami takie słowa pełne entuzjazmu dla Europy mają zasłonić różne pęknięcia czy problemy, które w ramach tego projektu stają się coraz bardziej oczywiste - dodał.

Posłuchaj
23:24 PR24_mp3 2021_09_20-14-33-15.mp3 Prof. Grosse komentuje wystąpienie Ursuli von der Leyen ("Temat dnia/Gość PR24")

Gość audycji zauważył, że "zamiast wspólnie rozmawiać o tym, jak sprawić, by różnego rodzaju projekty były bardziej sensowne i sprawiedliwiej wdrażane, zatyka się usta krytykom, mówiąc, że są eurosceptykami albo eurokratami".         

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista, UW)

Data emisji: 20.09.2021

Godzina: 14.33

kmp