Marcin Nowak 30.06.2011

Polska rozgromiona przez Brazylię

W swoim ostatnim meczu grupowym Ligi Światowej siatkarzy Polska przegrała w Katowicach z Brazylią 0:3 (17:25,14:25, 21:25).
Polska - BrazyliaPolska - Brazyliafot. PAP/Andrzej Grygiel
  • Grą Brazylijczyków zachwycał się jeden z trenerów naszej reprezentacji Radosław Panas
  • Zwycięstwo Brazylii z Polską było wyraźne, zasłużone i sprawiedliwe, co podkreślał po meczu czołowy zawodnik polskiej reprezentacji Bartosz Kurek - rozmowa Tomasza Zimocha
  • Siatkarze Brazylii sprali wręcz naszych zawodników, co potwierdza Michał Kubiak
  • W całym spotkaniu z Brazylią polscy siatkarze zdobyli tylko 52 punkty, co komentuje Michał Kubiak
  • Zdaniem większości obserwatorów - Brazylijczycy bawią się na boisku i bawią publiczność. Michał Kubiak patrzy na to jednak inaczej

Oba zespoły już wcześniej miały zapewnione prawo gry w turnieju finałowym: Polska jako gospodarz, goście - jako zwycięzca grupy A.

Pierwszy set od ataku z lewego skrzydła rozpoczął Zbigniew Bartman. Drużyny grały punkt za punkt aż do stanu 10:10. Po zbiciu Theo, punktowej zagrywce Sadao i pojedynczym bloku Rodrigao na Możdżonku Brazylijczycy wyszli na trzypunktowe prowadzenie 10:13. Szkoleniowiec polskiej reprezentacji poprosił o pierwszy czas. Przewaga Canarinhos zaczęła rosnąć, Andrea Anastasi po kolejny czas dla swojej drużyny sięgnął przy stanie 14:19. Mimo zmian przeprowadzanych w polskiej ekipie, biało-czerwonym nie udało się już nic wskórać w tym secie. Partię punktową zagrywką zakończył Giba 17:25.

W drugiej partii podopieczni Bernardo Rezende bardzo szybko wywalczyli czteropunktowe prowadzenie 1:5. W dużej mierze przyczyniły się do tego skuteczne bloki Brazylijczyków. Przewagę utrzymali do pierwszej przerwy technicznej 4:8. Polacy nie radzili sobie z silnymi atakami Canarinhos, którzy dobrze grali również w obronie. Siatkarze na drugą przerwę techniczną schodzili przy stanie 9:16. Przewaga gości rosła w bardzo szybkim tempie. Polakom nie wychodziło kompletnie nic. Przegrali do 14!

Trzeci set od samego początku był bardzo wyrównany. Na pierwszej przerwie technicznej prowadziliśmy 8:7, a na drugą po ataku Giby to Brazylijczycy schodzili prowadząc 15:16. Jak zwykle w końcówce Canarinhos "odjechali" Polakom na kilka punktów i to oni triumfowali w trzecim, ostatnim secie 21:25.

Najbardziej wartościowym graczem spotkania (MVP) został wybrany Marlon.

Runda finałowa Ligi Światowej z udziałem ośmiu drużyn zostanie rozegrana w Ergo Arenie (Gdańsk/Sopot) 6-10 lipca.

Polska - Brazylia 0:3 (17:25,14:25, 21:25)

Polska: Łukasz Żygadło, Piotr Nowakowski 2, Bartosz Kurek 6, Zbigniew Bartman 14, Michał Ruciak, Marcin Możdżonek 1, Krzysztof Ignaczak (libero) oraz Jakub Jarosz 1, Paweł Woicki, Michał Kubiak 7, Grzegorz Kosok 2, Michał Bąkiewicz;

Brazylia: Marlon 3, Sidao 9, Theo 11, Giba 9, Rodrigao 6, Dante 9, Sergio (libero) oraz Joao Bravo 6, Bruno, Wallace.

Sędziowali: Georgios Karampetsos (Grecja),Andriej Zenowicz (Rosja)

Widzów: 11 000.

W reprezentacji Polski gra - Michał Ruciak. Jest on jednym z bohaterów serwisu 600 dni do Londynu. To specjalny serwis przygotowany przez Informacyjną Agencję Radiową, Polskieradio.pl i Program III Polskiego Radia. Dziennikarze Polskiego Radia "monitorują" przygotowania piątki znanych polskich sportowców.

Oprócz Michała Ruciaka są to: Maja Włoszczowska - mistrzyni świata i wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim, Monika Pyrek - wicemistrzyni świata w skoku o tyczce, Markek Kolbowicz - mistrz olimpijski i mistrz świata w wioślarstwie oraz Marek Plawgo - wicemistrz Europy i brązowy medalista mistrzostw świata w biegu na 400 metrów przez płotki.