Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Katarzyna Rogowska 20.07.2020

Życie w obliczu diagnozy

Jak poradzić sobie z wiadomością o ciężkiej chorobie – naszej lub bliskiej nam osoby? Jak się wobec takiej osoby zachować? Jak funkcjonować ze świadomością, że nasze życie już nie będzie takie samo, jak przed diagnozą? – Ważna jest cierpliwość i świadomość, że nie ma prostych recept – odpowiada psychoonkolog Anna Długołęcka.

Posłuchaj
112:54 2020_07_20 00_06_02_PR3_Nie_do_powiedzenia.mp3 Diagnoza i wszystko, co potem (Nie do powiedzenia/Trójka)

 

– Nie ma jednoznacznych, zawsze takich samych scenariuszy dotyczących tego, w jaki sposób wspierać, przeżywać. Nie ma czegoś takiego, jak prawidłowe reakcje na diagnozę. Nie ma czegoś takiego, jak dobre i złe emocje. O doświadczeniu trudnej, poważnej choroby mówi się czasami jako o rollercoasterze. Kiedy my sami lub ktoś z naszych bliskich staje w obliczu takiej diagnozy, nie ma prostych odpowiedzi – podkreśla specjalistka.

Jak dodaje druga z rozmówczyń Agnieszki Furtak-Bilnik – psychoonkolog Milena Dzienisiewicz, kolejnym kluczowym czynnikiem, dzięki któremu zaczynamy radzić sobie z diagnozą, jest po prostu czas. 

– Kiedy dostajemy diagnozę, jest to pierwsze i ostatnie, co pacjent słyszy. Cała reszta, o której mówi lekarz, czyli plan leczenia czy badania, które są do wykonania, to coś, czego zdecydowana większość pacjentów już nie słyszy, nie pamięta. To ważne, aby pacjent, który dostał diagnozę choroby nowotworowej, miał kilka minut na to, żeby złapać ten pierwszy oddech, by można było rozmawiać dalej na temat planu leczenia – wyjaśnia.

Czy diagnoza choroby może być punktem zwrotnym w postrzeganiu życia?/SM - walcz o siebie

*** 

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Anna Długołęcka (psycholog, psychoonkolog, współzałożycielka Warszawskiego Centrum Psychoonkologii), Milena Dzienisiewicz (psycholog, psychoonkolog)
Data emisji: 20.07.2020
Godzina emisji: 0.06

kr