Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 07.03.2011

Ryba w grubym pancerzu soli

We Francji ostatki to tłusty wtorek. Na starych fotografiach z końca XIX wieku widać posuwające się ulicami Paryża pochody przebierańców.
Ryba w grubym pancerzu soliGlow Images
Posłuchaj
  • Ryba w grubym pancerzu soli
Czytaj także

Główną bohaterką karnawału była krowa. Ta tradycja przetrwała do dzisiaj. Karnawał w XIX wieku i początkach XX wieku trwał trzy dni. Tak też się dzieje w Portugalii.

- Zwykle wybieramy jakąś postać i za nią się przebieramy. Najczęściej jest to ktoś z rządu, obiekt drwin - mówi Miguel, student Akademii. Karnawał zaczyna się w niedzielę. Wtorek przed Środą Popielcową jest zwyczajowo wolny od pracy. - To tłusty wtorek, więc jemy bardzo tłusto: głównie wieprzowinę, często nasze danie narodowe, tzw. "garnek portugalski". A że jest to ciężkostrawne jedzenie, to pijemy wino verde - tłumaczy.

My spróbujemy przygotować coś lżejszego: rybę, najlepiej okonia morskiego, w grubym pancerzu soli. Rybę oprawiamy przecinając brzuch. Nie obcinamy łba, nie wyjmujemy oczu, ale usuwamy skrzela, najlepiej obierakiem do warzyw. Nie zeskrobujemy łuski.

Nacinamy od łba do ogona po obydwu stronach kręgosłupa. Do wnętrza wkładamy pół limonki, gałązkę świeżego tymianku i sporo rozmarynu, czosnek, pieprz, sól, oliwę, zioła prowansalskie.

Teraz solny pancerz: po równo mąki i gruboziarnistej soli morskiej, pociętego na kawałki rozmarynu i tymianku. Wymieszać i rozwałkować na papierze. Smarujemy rybę białkiem z trzech jajek, szczelnie owijamy masą mączno-solną. Ryba w pancerzu wędruję na blachę - piekarnik 180 stopni i 20 do 25 minut. Pancerz przecinamy nożem do chleba.

Rybę serwujemy z sosem śmietnkowo-winnym z dodatkiem anyżku. Do tego wino białe.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Kulisy Kulinarnej Akademii" można słuchać w poniedziałki o 7.40 oraz w czwartki o 16.50.

(pg)