Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 03.11.2021

Trzy rodzaje agresji na drodze

Raport Instytutu Gallupa pokazał, że agresja drogowa to zjawisko coraz bardziej powszechne – niezależnie od szerokości geograficznej. Według badań, Polacy uważani są za jednych z najbardziej agresywnych kierowców na świecie. Czy ułańska fantazja i „taki charakter” mogą być usprawiedliwieniem niebezpiecznych zachowań na drodze?

Z badania Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że ponad 80 proc. polskich kierowców obserwuje agresję na drogach przynajmniej raz w tygodniu, a co trzeci przyznaje, że i jemu zdarzają się takie zachowania

– Można podzielić je na trzy rodzaje - twierdzi Monika Uścińska, psycholog transportu z Instytutu Transportu Samochodowego:

  1. Agresywna jazda – prowadzenie pojazdu w sposób, który zwiększa ryzyko wypadku;
  2. Furia drogowa – fizyczny atak na innego uczestnika ruchu
  3. Gniew za kierownicą – stan poprzedzający agresywne zachowanie i furię drogową.

Posłuchaj
01:11 Trzy rodzaje agresywnych zachowań na drodze (Na luzie/PRK) Trzy rodzaje agresywnych zachowań na drodze (Na luzie/PRK)

-

Jakie czynniki zwiększają prawdopodobieństwo agresywnych zachowań na drodze?

Jest ich co najmniej kilka. Mają charakter wewnętrzny i zewnętrzny. Niekorzystny splot zdarzeń i cech charakteru może spowodować, że trafimy na drodze na wulkan agresji.

Kierowca nie ma wpływu na czynniki zewnętrzne: korki, zmiany świateł, niespodziewane sytuacje drogowe i zachowanie innych uczestników ruchu. Mamy jednak wpływ na siebie. Kumulacja napięć życia codziennego często uzewnętrznia się właśnie na drodze.

Posłuchaj
00:53 Czynniki zwiększające prawdopodobieństwo agresji na drodze (Na luzie/PRK) Czynniki zwiększające prawdopodobieństwo agresji na drodze (Na luzie/PRK)

00:58 Co możesz zrobić, aby uniknąć agresji? (Na luzie/PRK) Co możesz zrobić, aby uniknąć agresji? (Na luzie/PRK)

Jak bronić się przed agresją drogową?

Najlepszym sposobem obrony przed agresją drogową jest unikanie zaczepek. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: wolimy dotrzeć bezpiecznie do celu, czy pokazać, że jesteśmy górą? Zejście z „linii strzału” agresywnego kierowcy to najrozsądniejsze wyjście - nie wiemy przecież, co agresor ma w samochodzie (nóż, kij, czy inne niebezpieczne przedmioty) i w jakim jest stanie (alkohol, narkotyki).

Posłuchaj
01:05 Najlepsza metoda na agresję na drodze (Na luzie/PRK) Najlepsza metoda na agresję na drodze (Na luzie/PRK)

 

R. Kilen


CZYTAJ TAKŻE: