Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 28.12.2021

Jak znaleźć czas na hobby, kiedy jest się ciągle w trasie?

Większość z nas ma zainteresowania, pasje i hobby. Jakie zamiłowania mają kierowcy? Kiedy znajdują na nie czas? Czy zawsze jest to związane z motoryzacją?

samochody parking.jpg
Motoryzacyjne stereotypy - ile w nich prawdy?

Czas wolny jest niezbędny dla zdrowia psychicznego każdego z nas. To moment, w którym można poświęcić się swoim pasjom lub po prostu "robić nic". Niektórzy budują własną formę (biegają i ćwiczą na siłowni), inni wolą śledzić sportowe rozgrywki z perspektywy fotela, a jeszcze inni biorą wędkę, krzesełko turystyczne i ruszają na łono natury. Wszystko zależy od charakteru konkretnego człowieka i tego, na co pozwala mu życie codzienne.

Duża część zawodowych kierowców wiąże swoje hobby z wykonywaną pracą. Motoryzacja płynie w ich żyłach 24 godziny na dobę. Umożliwia to ciągły rozwój oraz daje radość z wykonywanego zawodu. Zdecydowana większość kierowców zawodowych łączy swoje pasje z motoryzacją. Z jednej strony może być to motosport, a z drugiej po prostu świat samochodów, najnowszych technologii czy nawet mechaniki. Są tacy, którzy kolekcjonują modele aut lub trzymają w garażu pod kocem klasyczne auto, przy którym z kluczem w ręku lubią spędzać wolne chwile. Znajdą się także tacy, którzy wybierają się na tor, aby móc wykrzesać z samochodu to, co w ruchu drogowym jest niedozwolone. Dlaczego zawód kierowcy przyciąga pasjonatów motoryzacji? 

– Poza motoryzacją ten pozostały świat to tylko taka dodatkowa część – mówi z przymrużeniem oka Rafał "Autoholik" Michalczak, instruktor nauki jazdy.

Posłuchaj
05:18 Motoryzacja pasją każdego kierowcy.mp3 Motoryzacja pasją każdego kierowcy? (PRK/Nocna zmiana)

Posłuchaj
05:45 Kierowca, czyli pasjonat motoryzacji.mp3 Kierowca, czyli pasjonat motoryzacji (PRK/Nocna zmiana)

Należy jednak pamiętać, aby nie zatracić się w swoich zainteresowaniach. Wszystko jest dla nas dobre, ale z umiarem.

Granie na konsoli, oglądanie filmów, a nawet zbyt duża liczba treningów może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Warto poświęcać się swoim pasjom, jednak nie możemy się w nich zatracić. Czy istnieje w ogóle coś takiego jak pozytywne uzależnienie? 

– Pasja jest takim rodzajem zaangażowania, która ma mnóstwo aspektów pozytywnych – mówi Magdalena Wit-Wesołowska, psycholog transportu.

Posłuchaj
06:30 Czy można uzależnić się od pasji.mp3 Czy można uzależnić się od pasji? (PRK/Nocna zmiana)

Jakie pasje mają słuchacze Polskiego Radia Kierowców? Czy są związane wyłącznie z motoryzacją?

Dajcie znać w naszej mobilnej aplikacji lub na stronie radiokierowcow.pl


kw

CZYTAJ TAKŻE: