Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Krzysztof Czaja 07.02.2021

Jak karnawał, to tylko ze smakiem!

Jak śpiewa Maryla Rodowicz, "życie to bal jest nad bale", nie ma więc powodu, by zupełnie rezygnować z tegorocznego karnawału. Dzięki "Podróżom ze smakiem" można go świętować bez fajerwerków, balów i dużych imprez.

W podróż magicznymi uliczkami Wenecji, pełnymi wspomnień o słynnym Giacomo Casanovie, zabiera nas Urszula Rzepczak, wieloletnia korespondentka telewizyjna w Rzymie. Symboliczne maski o historycznym znaczeniu, "Lot Anioła" i mnóstwo smakowitych potraw – taka właśnie jest Wenecja.


hawana kuba 1200.jpg
Smakowicie i tanecznie z Buenos Aires przez Hawanę do Polski

Zupełnie inne karnawałowe klimaty przybliży podróżnik i przewodnik Jacek Stasiński, który zabiera nas do Brazylii – ikony światowego karnawału. Odwiedzamy sambodrom w Rio de Janeiro, z konkursami samby oraz największą na świecie uliczną zabawę w Salvador de Bahia.


Polskie karnawałowe tradycje przybliża dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku, Waldemar Sulisz. Odwiedzamy też Düsseldorf i Kolonię, słynące z niezwykłych ulicznych parad w Różany Poniedziałek – ostatni przed Środą Popielcową. Orkiestry w napoleońskich strojach ironicznie przypominają tam o zakazie kultywowania starych karnawałowych tradycji, wydanym przez Napoleona.

***

PRZEPISY

Himmel und Erde (niebo i ziemia)
Tradycyjna niemiecka potrawa karnawałowa symbolizująca piątą porę roku, bo tak karnawał jest nazywany w Nadrenii – między niebem i ziemią. Ziemię symbolizują ziemniaki, a niebo jabłka – drzewa sięgające ramionami nieba.
Składniki: 2 duże cebule, 3 jabłka (najlepiej szare renety lub inne kwaskowe), 10 dkg masła (pół kostki), sok z połowy cytryny, 1-2 łyżeczki cukru (do smaku), 5 średnich ziemniaków, pół kg kaszanki lub kiełbasy, mielona gałka muszkatołowa, sól, pieprz.
Cebulę obieramy, kroimy w cienkie półplasterki i karmelizujemy na sklarowanym maśle (ok. 5 dkg) na wolnym ogniu - tak, by stała się lekko brązowa i chrupiąca, ale się nie przypaliła. Ziemniaki i jabłka pokrojone w kostkę gotujemy ok. 15 min z solą. Odcedzone ucieramy z pozostałym masłem, solą, pieprzem i gałką muszkatołową na gładkie purée. Na jabłkowo-ziemniaczanym purée układamy podsmażone kawałki kaszanki lub kiełbasy i całość polewamy skarmelizowaną cebulą z masłem.

(Anna Kwiatkowska)


Pączki wyborowe
Składniki: 8 szklanek mąki, 8 łyżek cukru, 14 żółtek, 2 szklanki mleka, cukier waniliowy, 2 łyżki spirytusu, kostka masła (25 dag), odrobina soli, 15 dag drożdży.
Wykonanie: wyrabiać jak ciasto drożdżowe, formować na kształt bułeczek, rozpłaszczyć na dłoni, nadziać konfiturą wiśniową lub różaną i zlepić, odstawić do wyrośnięcia na ok. 30 min i wrzucać na gorący smalec - smażyć, aż będą mocno brązowe.
Prof. Jarosław Dumanowski, wydawca najstarszych polskich książek kucharskich odkrył, że pierwowzorem dzisiejszych pączków były malutkie pierożki drożdżowe nadziewany rozmaitymi konfiturami. W tym nadzieniem różanym i z owoców bzu. W wydanej przez Dumanowskiego "Modzie bardzo dobrej smażenia różnych konfektów" z 1686 roku występują gotowane, smażone lub pieczone pączki z kolendrą i migdałami. Staropolscy cukiernicy, a właściwie pasztetnicy (oni pierwsi pączki wypiekali) przed pieczeniem zanurzali migdały w aromatycznych wódkach, żeby jeszcze udoskonalić i wzbogacić smak pączków. Nasz przepis na pączki, które zawsze się udają, pochodzi z Niemojek nad Bugiem, otrzymałem go od Moniki Mikołajczuk, redaktor prowadzącej "Krainę Bogu". Przepis jest tak pewny, że każdy pan domu bez problemu pączki usmaży.

Strogonow na zakąskę
Składniki: 1,15 kg polędwicy, 2 dag soli, 6 dag mąki, 15 dag tłuszczu mieszanego, 20 dag cebuli, 1 g pieprzu, 2 g papryki, 20 dag śmietany, 6 dag koncentratu pomidorowego.
Wykonanie: polędwicę oczyścić, pokrajać w podłużne słupki. Pokrajane kawałki oprószyć solą, pieprzem i mąką, włożyć na silnie rozgrzany tłuszcz, szybko obrumienić, nie dosmażać do wnętrza. Przygotować sos: do tłuszczu dodać cebulę, pieprz i paprykę, podsmażyć, wymieszać z mąką, lekko obrumienić i zasmażkę rozprowadzić koncentratem pomidorowym i śmietaną. Sos posolić do smaku i wstawić do bemara. Mięso podawać oblane sosem, z ziemniakami frit, kalafiorem, fasolką szparagową, brukselką.
To przepis z książki kucharskiej, którą posługiwał się Stanisław Sieczkarz w kultowej restauracji "Przystań" w Głusku. Strogonow jest wyśmienity.

Nałęczowska zupa cytrynowa na karnawał
Składniki: litr wody, 1 cebula, 3 łodygi selera naciowego, 1 marchewka, sok i skórka z 1 cytryny, 3 żółtka, 2 łyżki oliwy, sól, biały pieprz, pół łyżeczki mielonej kolendry, pieprzu i anyżku.
Wykonanie: na oliwie zeszklić drobno pokrojoną cebulę, seler i marchew. Dodać kolendrę, pieprz i anyżek. Po 5 minutach wlać wodę. Całość doprowadzić do wrzenia, a później gotować 30 minut pod przykryciem. Przecedzić przez sito i wlać sok z cytryny. Ubić żółtka z sokiem i skórką z cytryny, rozcieńczyć dwiema łyżkami wywaru. Stopniowo wlewać do zupy, podgrzewać, stale mieszając, aż zupa zgęstnieje. Podawać z ryżem ugotowanym na sypko. Smacznego.

(Waldemar Sulisz)

curry kuchnia indyjska 1200.jpg
Energetyczny, słoneczny smak Indii

***

Tytuł audycji: Podróże ze smakiem
Prowadzi: Anna Kwiatkowska 
Data emisji: 7.02.2021
Godzina emisji: 12.07