Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Katarzyna Rogowska 09.02.2021

Ruszyła budowa nowej Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego

Trzykondygnacyjny i w całości zaprojektowany w Polsce – taki będzie nowy budynek główny w Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego. Stacja zlokalizowana na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych działa od końca lat 70. XX w. i podlega Instytutowi Biochemii i Biofizyki PAN.

Prace trwają

Naukowcy Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego prowadzą badania w dziedzinie oceanografii, geologii, geomorfologii, glacjologii, meteorologii, sejsmologii, a przede wszystkim biologii i ekologii. Wraz z początkiem lata arktycznego, czyli w grudniu, na stacji przebywa do czterdziestu osób. 

– Są to ekipy naukowe prowadzące tam swoje badania w ramach przyznanych projektów oraz dodatkowe osoby do obsługi, jak np. zodiak driver, który pomaga przemieszczać się po terenie. Obecnie trwają prace nad kompleksową przebudową czterdziestoletniej infrastruktury – opowiada dr Dariusz Puczko z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.

Polska stacja polarna od środka/eduarcticPL

Bardzo nietypowe zadanie

Jako że projektowanie i całość prac nad budową stacji badawczej odbywa się w odległości 14 tys. km od Wyspy Króla Jerzego, tworzenie i testowanie wytrzymałości obiektu sprzyja eksperymentom. 

Posłuchaj
01:43 2021_02_09-07-49-27_Pora_na-Trojke.mp3 Rozpoczęła się budowa nowej stacji badawczej na Antarktydzie (Pora na Trojkę)

 

– Zadanie jest bardzo nietypowe – przyznaje architekt Piotr Kuczyński. Musieliśmy bardzo dobrze zapoznać się z ekstremalnymi warunkami, które tam panują. Stworzyliśmy symulator, który udawał istniejące na miejscu warunki klimatyczne. Sypaliśmy białym proszkiem, żeby stwierdzić, w jaki sposób układa się śnieg i w jaki sposób ukształtować bryłę, aby była bezpieczna dla rezydujących tam polarników – tłumaczy ekspert.

W finale konkursu WAF World Building of the Year znalazło się kilka projektów z Polski - m.in. projekt nowego budynku...

Opublikowany przez Nauka w Polsce Czwartek, 25 lipca 2019

Antarktyczne muzeum

Już gotowa budowla ma trafić na Antarktykę w kontenerach, a do użytku zostanie oddana na początku 2024 roku. W planach jest częściowe rozebranie starego budynku stacji Arctowskiego. Po starej stacji pozostać ma tylko najstarsza jej część zbudowana 40 lat temu, gdzie powstanie muzeum, które będą mogli odwiedzać turyści.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autorka materiału reporterskiego: Aleksandra Marlena Krawczyk
Data emisji: 09.02.2021
Godzina emisji: 7.49

kr