Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Katarzyna Rogowska 26.07.2021

Toksyczny perfekcjonizm. Dlaczego nie warto zawsze dążyć do ideału?

Dążenie do ideału nie zawsze można uznać za coś pozytywnego. Bywa tak, że perfekcjonizm staje się udręką, która utrudnia życie i koniec końców prowadzi nas do gabinetu psychologa. Dlaczego nie powinniśmy być perfekcyjni? Zapytaliśmy o to specjalistów!

Wszystko albo nic

Wyobraźmy sobie, że właśnie zdajemy egzamin, na który świetnie się przygotowaliśmy, jednak nasze emocje i oczekiwania sprawiają, że język nagle więźnie nam w gardle, a w głowie mamy pustkę. Brzmi znajomo? Według psycholog Justyny Święcickiej podobne skutki wywołuje przesadny perfekcjonizm. – Jest też nazywany perfekcjonizmem upośledzającym, co znaczy, że stopuje działanie. Ktoś albo musi być najlepszy, albo nie bierze w czymś udziału. Wewnętrzny krytyk nie pozwala rozwinąć talentu. Wywołuje ciągłe gubienie się w drobiazgach i poczucie, że coś jest nie tak – wyjaśnia ekspertka.

Posłuchaj
03:27 Pora na trojke perfekcjonizm 1 2021_07_26-07-22-56.mp3 Przekleństwa bycia perfekcjonistą (Pora na Trójkę)

 

"Ginie radość z małych rzeczy"

Gdy jesteśmy przyzwyczajani do dążenia do ideału od dziecka, chęć robienia wszystkiego najlepiej zostaje z nami na kolejne, już dorosłe lata. Dobrze wie o tym Maria Sochoń-Błaszczyk, zawodowy muzyk. – Przez kilkanaście lat naszej edukacji uczy się nas perfekcjonizmu. Musimy grać idealnie czysto, idealnie równo. To później zostaje – chciałoby się żyć perfekcyjnie we wszystkich dziedzinach życia. Za tym perfekcjonizmem kryje się stwierdzenie, że wszystko wie się najlepiej. W związku z tym próbuję wymusić na moim partnerze, żeby zrobił inaczej. Ginie radość z małych rzeczy – opisuje.

Przychodzi perfekcjonista do lekarza

W życiu każdego perfekcjonisty przychodzi czas, gdy tłumione frustracje wychodzą "na wierzch" w postaci obniżonego nastroju i problemów ze snem. – Jest dużo osób, które przychodzą po pomoc, ale nie mówią one: "proszę o pomoc, bo jestem perfekcjonistą", tylko przychodzą z zupełnie innymi problemami. Istnieje wszechobecny stres, który powoduje, że wszystko chcemy zrobić idealnie, ale nie jesteśmy w stanie, bo jesteśmy ludźmi i mamy ograniczoną ilość czasu. To wynik tego, że ten ideał naprawdę nie istnieje, bo jest czymś zupełnie abstrakcyjnym, on jest tylko w naszej głowie. Te osoby po prostu cierpią – mówi Wojciech Oronowicz-Jaśkowiak, psycholog.

Perfekcjonizm. Czym jest, jak powstaje i dokąd prowadzi? - dr Konrad Piotrowski/Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 26.07.2021
Godzina emisji: 07.22

kr