Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 26.02.2014

Granice Ukrainy gwarantują Waszyngton, Moskwa i Londyn

Ukraina w 1994 roku zgodziła się na usunięcie broni jądrowej ze swego terytorium, w zamian w tzw. memorandum budapesztańskim gwarantowano jej suwerenność i integralność.
Protest Tatarów krymskich w obronie integralności UkrainyProtest Tatarów krymskich w obronie integralności UkrainyPAP/EPA/ARTUR SHVARTS

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny  >>

Stany Zjednoczone, Federacja Rosyjska i Wielka Brytania zostały gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy po przystąpieniu tego kraju do traktatu o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej w grudniu 1994 r. Zobowiązały się m.in. do respektowania jej suwerenności i granic.

Tekst memorandum budapesztańskiego >>>

Ukraina zobowiązała się w 1994 roku wyeliminowania całej broni nuklearnej na swoim terytorium w określonym czasie w następstwie globalnych przemian, m.in. po zakończeniu zimnej wojny, "co stworzyło warunki do zdecydowanej redukcji sił nuklearnych".

W sześciopunktowym dokumencie USA, Rosja i W. Brytania potwierdziły swoje zaangażowanie, w myśl aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, na rzecz poszanowania niepodległości i suwerenności Ukrainy w jej obecnych granicach. Trzy kraje zobowiązały się do powstrzymania od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko terytorialnej integralności i politycznej niepodległości Ukrainy. Jak podkreślono, nie użyją przeciwko Ukrainie siły - z wyjątkiem sytuacji samoobrony czy innych okoliczności pozostających w zgodzie z Kartą Narodów Zjednoczonych.

Kraje sygnatariusze potwierdziły w dokumencie, że nie będą stosować wobec Ukrainy przymusu ekonomicznego, mającego na celu podporządkowanie własnym interesom praw Ukrainy wynikających z jej suwerenności.

Trzy państwa potwierdziły również, że będą pilnie zabiegać o reakcję Rady Bezpieczeństwa ONZ, gdyby Ukraina, jako kraj wolny od broni nuklearnej będący stroną traktatu NPT, stała się ofiarą aktu agresji lub gróźb użycia broni nuklearnej.

USA, Rosja i Wielka Brytania potwierdziły tym samym wobec Ukrainy zobowiązanie do niestosowania broni nuklearnej wobec kraju, który jej nie posiada, ale jest stroną układu - chyba że doszłoby do ataku na ich terytoria lub terytoria zależne, ich siły zbrojne czy sojuszników. Trzy kraje ponadto zapowiedziały przeprowadzanie konsultacji w sytuacjach spornych dotyczących tych zobowiązań.

Ukraiński potencjał jądrowy został w całości wywieziony do Rosji.

PAP/agkm

"Próba przejęcia Krymu przez Rosję oznacza wojnę; półwysep nie jest jej wart" >>>

Tatarzy krymscy protestują przeciw odłączeniu Krymu od Ukrainy i przyłączeniu do Rosji >>>

Rosja: Putin ogłasza alarm bojowy >>>