Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 30.10.2014

25 lat sakry biskupiej arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz to pierwszy biskup niepodległej Białorusi, obecny zwierzchnik miejscowych katolików. Sakry biskupiej udzielił mu Jan Paweł II. W latach 2002-2007 był arcybiskupem metropolitą moskiewskim.

Na okolicznościową mszę do kościoła archikatedralnego imienia Najświętrzej Maryi Panny w Mińsku przybyło kilkudziesięciu biskupów i księży, a także zagraniczni dyplomaci, w tym ambasador Polski na Białorusi Leszek Szerepka i wielu wiernych.

Biskup Kondrusiewicz przypomniał trudne początki odrodzenia Kościoła katolickiego na Wschodzie i podziękował wiernym. - Tylko razem możemy być silni. Tylko zjednoczeni możemy nieść nadzieję tym ludziom, którzy nadzieję utracili - mówił hierarcha.

Podczas mszy odczytane zostały życzenia od papieża Franciszka. W imieniu białoruskich władz życzenia przekazał Leanid Hulaka - pełnomocnik rządu do spraw wyznań. Natomiast biskup bobrujski Serafim przekazał życzenia od metropolity Pawła - zwierzchnika białoruskiej Cerkwi prawosławnej.

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz po rozpadzie Związku Radzieckiego otworzył w Grodnie Wyższe Seminarium Duchowne, przyczynił się do zwrotu około 100 kościołów oraz wydania mszału i katechizmu w języku białoruskim. Odrodził Kościół katolicki w Rosji.

Pierwszy biskup na Białorusi po 60 latach

Kondrusiewicz, który otrzymał sakrę biskupią z rąk papieża Jana Pawła II 20 października 1989 r., podczas mszy bardzo emocjonalnie podziękował mu za wielokrotne słowa otuchy oraz wsparcie. Podkreślił, że występuje we wtorek przed wiernymi z tym samym pastorałem i pierścieniem biskupim, które od Jana Pawła II dostał.

- 25 lat temu, kiedy upadał stary system i kiedy było widać, że ateistyczny reżim nie jest już w stanie dłużej trwać, ale nie było jeszcze niczego nowego, św. Jan Paweł II dobrze odczytał znaki czasu i dał na nie odpowiedź. Mianował mnie wtedy po raz pierwszy od 60 lat biskupem tu, na Białorusi - mówił abp Kondrusiewicz.

Podkreślił też, że widząc uczucia malujące się na twarzy nowego biskupa, Jan Paweł II podszedł wówczas do niego, wziął za ręce i powiedział: "Tadeusz, nie bój się, wszystko będzie dobrze, modlę się za ciebie".

Metropolita zaznaczył, że wierni na Białorusi i w Rosji, gdzie był metropolitą przez 16 lat, czekali na słowo Boże przez trzy pokolenia. "Dziękuję dziś za to tobie, papieżu, Janie Pawle II, Janie Pawle Wielki, św. Janie Pawle, bo uczyniłeś wtedy naprawdę doniosły, historyczny krok" - powiedział Kondrusiewicz.

Poprosił wiernych i Boga, o wybaczenie za to, co się nie powiodło. Podziękował też duchownym i wszystkim wiernym, z którymi się codziennie spotyka, a szczególnie młodzieży.

”Odradzał Kościół z ruin”

Biskup pomocniczy archidiecezji mińsko-mohylewskiej kanclerz kurii mińsko-mohylewskiej Jury Kasabucki podkreślił, że abp Kondrusiewicz odradzał Kościół katolicki na Białorusi z ruin, a kiedy rozpoczynał posługę w Rosji, były tam tylko dwa kościoły.

Abp Kondrusiewicz: Jan Paweł II zawsze pytał, co słychać w Moskwie >>>

Mszę w mińskiej archikatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny odprawiono w dzień Apostołów św. Szymona i Judy, a także św. Judy Tadeusza, czyli kilka dni po rocznicy otrzymania przez Kondrusiewicza sakry biskupiej, co nastąpiło 20 października. Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, w tym ambasador Polski Leszek Szerepka.

Tadeusz Kondrusiewicz urodził się w 1946 r. w Odelsku w obwodzie grodzieńskim. Po otrzymaniu sakry biskupiej był administratorem apostolskim diecezji mińskiej. W 1991 r. został mianowany arcybiskupem oraz administratorem apostolskim w europejskiej części Rosji, a w 2002 r. metropolitą archidiecezji moskiewskiej. Stanowisko metropolity mińsko-mohylewskiego pełni od 2007 r.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII. Serwis specjalny Polskiego Radia >>>